banner250

banner246

Gözün İffeti: Harama Bakmamak

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Senden hayırlı olan işleri yapmayı, aklın ve dinin çirkin gördüğü şeyleri terk etmeyi ve fakirlerin sevgisini istiyorum.” (Mâlik, Duâ, No: 508)

Diyanet Takvimi 15.10.2019, 00:00
Gözün İffeti: Harama Bakmamak
© Diyanet Haber

İffetli olmak, insan onuruna yaraşır temiz ve nezih bir hayat sürmek mü’minin en önemli sorumluluklarının başında gelmektedir. Müslüman; dil, göz, kulak ve el gibi bütün organlarını İslâmî edep çerçevesinde kullanır. İffet zırhını kuşanmış ve hayâ elbisesini giyinmiş mü’minler gözlerini haramdan korurlar. Rabbimiz Kur’ân-ı Kerim’de, bizim her hâlimizden haberdar olduğunu hatırlatarak, “Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar.”, “Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar.” (Nûr, 24/30-31) buyurmuştur. Böylece bize bakışlarımızdan da sorumlu olduğumuzu hatırlatmakta, gönlümüze açılan pencerelerimiz olan gözlerimizi edep perdesiyle örtmemizi istemektedir.

İlk bakışta yani tesadüfen görüvermede bir mahzur olmasa da kişinin sonraki bakışlarından mesul olduğunu hatırlatan Resulullâh Efendimiz, Hz. Ali’ye hitaben, “Ey Ali! Bir bakışa ikincisini ekleme! Çünkü ilk bakış affedilmiştir. Sonraki bakışa ise hakkın yoktur.” buyurmuştur. (Ebû Dâvûd, “Nikâh”, 42-43)

SÖZÜN ÖZÜ

Sabır boyun eğmek değil, mücadele etmektir.

Hz. Ömer (r.a.)

Eğer düşmanın sana zarar vermesinden korkuyorsan iyilikle onun gönlünü bağlamalısın.

Sa‘dî-i Şîrâzî

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)