banner250

banner203

Gazilik ve Şehitlik

BİR AYET: O hâlde, dünya hayatını âhiret karşılığında satanlar Allah yolunda savaşsınlar. Kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse biz ona yakında büyük bir mükâfat vereceğiz. (Nisâ, 4/74)

Diyanet Takvimi 19.09.2020, 00:00
Gazilik ve Şehitlik
© Diyanet Haber

Allah yolunda, din ve vatan uğruna, bu değerlerin yüceliğinin şahidi olarak savaşırken ölen Müslümana şehit denir. Ancak savaşta şehit olmadan sağ olarak dönenler ise gazilikle şereflenmiş kabul edilirler. Çünkü bu kişiler de Allah yolunda, can, vatan, namus gibi yüce değerler için savaşanlardır. İslam hiçbir menfaat beklemeden mallarıyla ve canlarıyla Allah yolunda mücadele veren gazilere büyük değer vermiştir. Gazilerin, hakkın yücelmesi için verdikleri savaşın karşılığı olarak en yüksek değere sahip mükâfatlara ulaşacağı müjdelenmiştir. Şehitlik dinimizde en yüce mertebelerdendir.

İnsanın gönüllü olarak canını feda etmesi ancak canından daha değerli bir amaç uğruna olur. Bu insanlara da Allah ebedi hayatı müjdelemektedir. “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rableri katında Allah’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar. Arkalarından kendilerine ulaşamayan (henüz şehit olmamış) kimselere de hiçbir korku olmayacağına ve onların üzülmeyeceklerine sevinirler.” (Âl-i İmrân, 3/169-170) Bu günde aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
kadrosuz rutbeliler... 11 ay önce
şehitlerin kanı alimlerin mürekkebinden kutsaldır...