banner243

banner239

Fakir kardeşe zekât verilebilir mi?

BİR HADİS: Hâkim, hüküm verirken ictihad eder (gücü nispetinde çaba sarf eder) de sonunda isabetli karar verirse, iki sevap kazanır. Eğer ictihad eder de sonunda hata ederse, bir sevap kazanır. (Müslim, Akdiye, 15)

Diyanet Takvimi 26.10.2020, 00:00
Fakir kardeşe zekât verilebilir mi?
© Diyanet Haber

Fakir olan kardeşe zekât verilebilir. Kardeş çocuğu, amca, dayı, hala ve bunların çocukları da böyledir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 224 vd). Hatta zekât verirken yoksul akrabalara öncelik verilmesi daha sevaptır. Çünkü bunda hem zekât borcunu ödeme, hem de sıla-i rahim vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Sadakasını hısımına veren için iki ecir vardır: Hısımlık ecri ve sadaka ecri” (Buhârî, Zekât, 44) buyurarak bunu teşvik etmiştir.

Zekât verilen kişinin zengin olduğu ortaya çıkarsa ne yapmak gerekir?

Zekât mükellefi, kime zekât verdiğini araştırmalıdır. Araştırma sonucu zekât verilebilecek kişilerden olduğu kanaatine ulaştığı birisine zekât verir, daha sonra bu kimsenin zekât verilecek kişilerden olmadığı ortaya çıkarsa, zekâtı geçerli olur. Araştırma yapmaksızın zekât verir ve daha sonra bu kimsenin zekât verilebilecek kişilerden olduğu ortaya çıkarsa, zekâtı geçerlidir. Ancak böyle olmadığı anlaşılırsa, zekâtı geçerli olmaz, yeniden vermesi gerekir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 302, 303).

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Mehmet güldal 7 ay önce
Mükemmel haber sitesi olmuş diyanet camıamızve tüm müslüman kardeşlerimiz için.Emeği geçenlerden rabbim razı ve hoşnut olsun.
Saygılarımla..
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?