banner250

banner246

Engelli annesi olmak

BİR AYET: Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz. (Ey Peygamber!) Sabredenleri müjdele! (Bakara, 2/155)

Diyanet Takvimi 10.05.2020, 00:00
Engelli annesi olmak
© Diyanet Haber

Hepimiz bir imtihan dünyasında yaşamaktayız. İmtihan ise herkesin gücüne ve sahip olduğu nimete göredir. İnsanlık, günümüze kadar türlü imtihanlara tâbi tutulmuştur ve kıyamete kadar da tutulacaktır. Kimileri malıyla, kimileri evladıyla, kimileri canıyla ya da fiziksel bir engelle denenir kulluk yolunda. Bu imtihan süreci sabır ve metanetle geçirilirse Rabbimiz tarafından vaat edilen nimetler bizim olacaktır.

Rabbimizin hikmeti gereği birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de engelli kardeşlerimiz bulunmaktadır. Anne olmak zordur. Ama ondan çok daha zoru engelli annesi olmaktır. Onlar omuzlarında dağlarca yük taşıyabilen güçlü annelerdir. Tükenmeyen enerjisiyle yuvasını ayakta tutmaya uğraşan yüreğine nakşedilmiş annelik sabrını, sevgisini son damlasına kadar kullanan kişilerdir. Çoğu zaman yalnız bırakılan, sosyal hayattan kopan, dışlanan, çareyi Yaradan’a sığınmakta bulan annelerdir.

Engelli olan çocuğuna bunca özveriyi gösteren anneler, takdiri en çok hak edenlerdir. Onlar toplumun gönlündeki madalyasız kahramanlardır. Asıl onlar için yapmamız gereken ise, gün ışığına çıkmamış muhteşem hikâyelerin kahramanları olan engelli annelerine destek olmaktır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (3)
Hülya 2 ay önce
Merhaba ben de özel bı kız çocuğuna sahibim çok şükür hiç bir zaman isyan ve inkar etmedim sabrettim ve sabır etmeye devam edeceğim inşAllah Allah'ın izniyle tabiki zor zamanlar geçirdim ama kızımı çok seviyorum o bana Allah'ın emaneti ölene kadar kızımın eli kolu ayağı dili olacağım o benim canım Allah'ım sabır versin bütün annelere cennetine nail eylesin inşAllah
Emine 4 ay önce
Bende bir özel evlat annesiyim belkide en aci veen zoe imtihanlardan en buyugu evlat laimtihan olmaktir Rabbim bizlere hakkiyla sabretmeyi nasip etsin imtihana layikgorene hamd olsun ALLAH VAR GAM YOK
Elif 5 ay önce
Evladım engelli çok dua ediyorum ağlıyorum evladım şifa ulurmu Allah duamı kabul edermi