banner203

banner250

En Güzel Öğüt Lisan-ı Hâl İle Olandır

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Nefsime takvasını ver ve nefsimi (her türlü kötü şeylerden) temizle, sen temizleyenlerin en hayırlısısın. Sen nefsimin dostu ve Mevla’sısın.” (Müslim, Duâ, 73)

Diyanet Takvimi 30.01.2019, 02:00
En Güzel Öğüt Lisan-ı Hâl İle Olandır

Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en güzel miras helal lokmadır. Yurdumuza çok emeği geçmiş olan Tevfik İleri, ailesine yazdığı son mektupta, “Size mal, mülk veya servet bırakmadım. Namuslu, şerefli ve erkek bir ad bıraktım. Bununla iftihar edeceksiniz. Başınız yere bakmayacaktır.” der. On yedi sene memuriyet ve on yıla yakın da farklı bakanlık görevlerini yürütmüş olan bu güzel insan, gerçekten de çocuklarına helal lokmadan daha güzel bir miras bırakılamayacağının en nadide örneklerinden birini oluşturmuş ve evlatlarına harama el uzatmama konusunda hassas davranmaları gerektiğini bizatihi yaşamı ile göstermiştir.

“Allah’ın size verdiği rızıklardan helal ve temiz olarak yiyin ve inandığınız Allah’tan korkun.” (Mâide, 5/88) Allah Teâlâ’nın vermiş olduğu rızıkları ayette buyrulduğu üzere helal ve temiz olarak yemeli, çocuklarımıza da bunu öğütlemeliyiz. Ancak unutmamalıyız ki lisanhal lisan-ı kal’den daha etkilidir. Bu nedenle çocuklarımıza “Haram yemeyin.” demenin yanı sıra bizatihi kendimiz yaşantılarımızdaki hassasiyetimizle onlara örnek olmalıyız.

SÖZÜN ÖZÜ

İnsanlar yalnızlıktan kaçarlar, insanları sevdikleri ve onlarla birlikte bulunmak istedikleri için değil. 

Ama yalnızlıkta kendi boşlukları ile yüz yüze kalırlar da canları sıkılır. 

Cevat Şakir Kabaağaçlı

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (1)
hasan kocyiğit 3 yıl önce
Çok guzel