banner250

banner246

En Değerli Emanet: Çocuk

GÜNÜN DUASI: Allah’ım! Rahmetinin gereklerini, mağfiretinin sürekliliğini, her türlü günahtan uzak ve salim olmayı, her türlü iyilik ve nimetleri, cennete girerek felaha ermeyi, yardımınla cehennem ateşinden kurtulmayı istiyorum.” (Hâkim, Deavât, No: 1925)

Diyanet Takvimi 26.06.2019, 02:00
En Değerli Emanet: Çocuk
© Diyanet Haber

Bebeğe hayır ve bereket duaları ile hoş geldin demek, Peygamber Efendimizin âdetidir. Ashab, yeni doğan yavrularını kucaklayıp vakit kaybetmeden onu ziyarete getirdiklerinde, Efendimiz bir yandan hurma ile çiğnem yaparken bir yandan da dua buyururdu. Oğlunu bu mutluluktan mahrum bırakmak istemeyen Ebû Mûsa da bebeğini Peygamberimize getirdiğinde, Efendimizin dualarla birlikte ona İbrahim adını verdiğini ve ezdiği bir hurmayı onun ağzına koyduğunu mutluluk içerisinde anlatmaktadır.

Çocuk eşşiz bir nimettir; ancak her nimet gibi külfetiyle birlikte anne babanın hayatına giriverir. Çocuğuna değer veren ve onu en güzel şekilde terbiye etmek isteyen anne ve baba, öncelikle evladının gerçek anlamda sahibi olmadığı, bilakis onun kendisine emanet edilen değerli bir varlık olduğu gerçeğini aklından çıkarmamalıdır. Dolayısıyla anne baba, çocuğunu doyururken, büyütürken, eğitirken, ödüllendirirken, cezalandırırken kısacası onun kişiliğini şekillendirirken, yapıp ettiklerinden ötürü emanetin gerçek sahibi tarafından mutlaka sorguya çekileceğini unutmamalıdır.

SÖZÜN ÖZÜ

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak lazım.

Aliya İzzetbegoviç

Güneş ülkeleri aydınlatır, sözler milleti.

Cemil Meriç

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)