banner203

banner250

En Değerli Emanet: Çocuk

GÜNÜN DUASI: “Rabbim! Onlar (anne ve babam) nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse şimdi sen de onlara merhamet göster.” (İsrâ, 17/24)

Diyanet Takvimi 30.06.2019, 02:00
En Değerli Emanet: Çocuk
© Diyanet Haber

Bebeğe hayır ve bereket duaları ile hoş geldin demek, Peygamber Efendimizin âdetidir. Ashab, yeni doğan yavrularını kucaklayıp vakit kaybetmeden onu ziyarete getirdiklerinde, Efendimiz bir yandan hurma ile çiğnem yaparken bir yandan da dua buyururdu. Oğlunu bu mutluluktan mahrum bırakmak istemeyen Ebû Mûsa da bebeğini Peygamberimize getirdiğinde, Efendimizin dualarla birlikte ona İbrahim adını verdiğini ve ezdiği bir hurmayı onun ağzına koyduğunu mutluluk içerisinde anlatmaktadır.

Çocuk eşşiz bir nimettir; ancak her nimet gibi külfetiyle birlikte anne babanın hayatına giriverir. Çocuğuna değer veren ve onu en güzel şekilde terbiye etmek isteyen anne ve baba, öncelikle evladının gerçek anlamda sahibi olmadığı, bilakis onun kendisine emanet edilen değerli bir varlık olduğu gerçeğini aklından çıkarmamalıdır. Dolayısıyla anne baba, çocuğunu doyururken, büyütürken, eğitirken, ödüllendirirken, cezalandırırken kısacası onun kişiliğini şekillendirirken, yapıp ettiklerinden ötürü emanetin gerçek sahibi tarafından mutlaka sorguya çekileceğini unutmamalıdır.

SÖZÜN ÖZÜ

Bu kadar adam gördüm, içlerinden hiçbiri dünyadan hoşnut değil ama hiçbiri de dünyadan gitmek istemez.

Namık Kemal

Sevdiğimizi söyleyemeden ayrılıyoruz dünyadan, hâlbuki sevdiğimizi söylemek için gelmiştik.

Ali Ural

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)