banner250

banner203

Dualarla Karşılanan Yavrular

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Beni bağışla, bana hidayet nasip eyle, bana rızık ver, beni afiyette daim eyle ve bana merhamet et.” (Müslim, Zikir ve Duâ, 35)

Diyanet Takvimi 28.07.2019, 02:00
Dualarla Karşılanan Yavrular
© Diyanet Haber

Ebeveynin çocuklarına karşı vazifeleri, dünyaya geleceklerini öğrendikleri andan itibaren bu müjdeye karşı müteşekkir olması, kız ya da erkek doğacak yavruyu sevinçle kabullenmesi, sağlıkla dünyaya gelmesi için gereken özeni göstermesidir. Her çocuk, hamilelik süresince ve doğumundan sonra helal ve sağlıklı gıdalarla beslenmeyi, iyilikle davranılmayı hak eder.

Ebeveynin sorumluluklarının başında, hayata gözlerini açan yavruyu dualarla karşılamak, ona hayat boyu onurla taşıyacağı, âhirette onunla anılacağı anlamı güzel bir isim vermek gelmektedir. (Ebu Davud, Edeb, 61.) Hz. Peygamber’in yaptığı gibi bebeğin sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunarak ismi verilir. Böylece doğar doğmaz çocuk, Allah’ın ve O’nun yüce elçisinin ismiyle tanışıp ilk tebliğe muhatap olur. İsmi kulağına seslenilirken ezan-ı Muhammedi ile tanışan bu minik canın her beslenme saati, besmele ve dua ile buluşması, her uyku vakti “Lailahe illallah” ve “Hu” zikri eşliğinde söylenen ninnilerle teskin olması için güzel bir fırsattır. .

SÖZÜN ÖZÜ

İnsan olana, öldükten sonra güzel bir ad bırakmak, belki hiç ölmemekten daha iyidir.”

Namık Kemal

Kendi elinle vereceğin bir akça, senden sonra verilecek yüz akçadan daha değerlidir.

Feriduddin Attar

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)