banner250

banner246

Diyanet ve Hilal Gözlemesi

BİR AYET: Sana, hilâl şeklinde yeni doğan ayları sorarlar. De ki: Onlar, insanlar ve özellikle hac için vakit ölçüleridir. (Bakara, 2/189)

Diyanet Takvimi 27.11.2020, 00:00
Diyanet ve Hilal Gözlemesi
© Diyanet Haber

Hz. Peygamber (s.a.s.) kameri ayların başlangıcı ile ilgili olarak, “Hilâli görünce oruca başlayın; onu tekrar görünce bayram yapın. Hava kapalı olur (da hilal görülmez) ise içinde bulunduğunuz ayı otuza tamamlayın” (Buhârî, Savm, 11) buyurmuştur. Efendimiz kendi dönemindeki şartları dikkate alarak kameri aybaşlarının hilâlinin görülmesine bağlı olduğunu ifade etmiş, bunun gerekçesini de, “Biz ümmî bir ümmetiz. Yazıyı ve hesabı bilmeyiz...” (Müslim, Sıyâm, 15) şeklinde açıklamıştır. Günümüzde, kameri aybaşlarını belirlemede, hilal gözlemleri yanında, astronomik hesaplar da kullanılmaktadır.

Bununla inananların ibadetlerini birlikte yapması ve bayram sevincini beraberce yaşaması amaçlanmaktadır. Kameri aybaşları ile ilgili hesaplar 2016 yılında yapılan “Uluslararası Kamerî Aybaşları ve Hicrî Takvim Birliği” kongresinde alınan kararlara göre yapılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız da yurt içi ve yurt dışı teşkilatıyla her yıl Ramazan ve bayramlar için hilal gözlemlerini sürdürmekte ve vakıanın alınan kararlara uygunluğunu tespite yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)