banner203

banner222

Deizm Nedir?

BİR AYET: Sabah akşam Rablerine, O’nun rızasını dileyerek dua edenlerle birlikte ol. Dünya hayatının zînetini arzu edip de gözlerini onlardan ayırma. Kalbini bizi anmaktan gafil kıldığımız, boş arzularına uymuş ve işi hep aşırılık olmuş kimselere boyun eğme. (Kehf, 18/28)

Diyanet Takvimi 08.11.2020, 00:00
Deizm Nedir?
© Diyanet Haber

Deizm, tek bir tanrının varlığını kabul etmekle birlikte bu tanrının dünya ve evrenin işleyişine karışmadığını iddia eden bir inançtır. Dolayısıyla Deistler hiçbir dine inanmadıkları gibi bu tanrının herhangi bir mesaj gönderdiğine de inanmamaktadırlar. Bir felsefi görüş olarak ortaya çıkan bu yaklaşım çok yaygınlık kazanmamakla birlikte son yıllarda zaman zaman gündeme gelmektedir. Ülkemizde de önemli bir düzeyde olmasa da sınırlı sayıda gencin bu görüşlere yöneldiği görülmektedir.

Özellikle dine hayatlarında fazla yer vermeyen bazı gençlerde bir inanç olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira din, yaşanmadığı ve soyut bir inanç olarak görüldüğü zaman bu tür tutumların ortaya çıkması söz konusudur. Bu bakımdan Müslümanların hayat tarzlarında tutarlı olmaları önem arz etmektedir. İyi bir Müslüman olmak için inanç, ahlak ve davranışlarımız arasında bir bütünlük ve uyum olmalıdır. Yeni nesiller, dinin kurallarını toplumsal hayatta yaşanır şekilde tecrübe etmedikleri zaman hayal kırıklığına uğrayarak dinden uzaklaşabilmektedir. Bu bakımdan gençlere hem dinlerini en güzel şekilde öğretmeli hem de örnek yaşantılarla bu güzellikleri göstermeliyiz.

Kaynak: Diyanet Haber
banner220
Yorumlar (0)