banner250

banner246

Çocuk Kalbinde Yeşeren Tohum: Adalet

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Kıyamet gününde cennet, korku gününde güven istiyorum. Allah’ım! Verdiğin ve vermediğin şeylerin şerrinden sana sığınıyorum.” (Hâkim, Deavât, No: 1868)

Diyanet Takvimi 04.02.2019, 06:00
Çocuk Kalbinde Yeşeren Tohum: Adalet

Çocuk yetiştirirken hem hakkaniyetin varlığının getireceği huzur hem de sonraki yaşamlarında adaletin vicdanlarına yerleşmesi için ailede adaletin varlığı ve tesisi önemlidir.

Anne-babasının gözüyle dünyayı gören çocuk; hakkaniyet duygusunu, vicdanında onların örnekliğinde yeşertebilecektir. Çocukları arasında sevgi göstermede, bağışta bulunmada, geleceğe ilişkin imkânlar sağlamada adaletsizlik yapmamak; aile hayatında eşine hakkaniyetle davranmak; kendi için istemeyeceğini onun için de istememek çocuklara adaleti öğretmenin en temel yoludur. Sadece dilde, sözde, söylemde bir adalet çağrısı hiçbir değer eğitiminde olmadığı gibi burada da mümkün değildir. Ebeveyninin adaleti titizlikle gözettiğine; kendilerinin, akrabalarının ve sevdiklerinin aleyhine dahi olsa hakkaniyetten ayrılmadığına şahit olan çocuklar ancak adaleti içselleştirebileceklerdir. Ve ancak hakkaniyet duygusu ve adaletin vicdanlarda esas olduğu ailelerde Allah’ın varlığının delili sevgi, meveddet ve huzur hâkim olacaktır.

SÖZÜN ÖZÜ

Sabır, hedefe ulaşmanın anahtarıdır; direnişin sonu zaferdir.

Her isteğin gerçekleşmesinin bir vakti vardır; kader, o vakti harekete geçirir vücuda getirir. 

Hz. Ali (r.a.)

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)