banner203

banner222

Çocuk eğitiminde iletişim

Bir Ayet: De ki: Ben, yalnızca sizin gibi bir beşerim. (Şu var ki) bana, İlâh’ınızın, sadece bir İlâh olduğu vahyolunuyor. Artık her kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, iyi iş yapsın ve Rabbine ibadette hiçbir şeyi ortak koşmasın. (Kehf, 18/110)

Diyanet Takvimi 06.12.2020, 00:00
Çocuk eğitiminde iletişim

Her aile başarılı çocuklar yetiştirmek ister. Bunu gerçekleştirmek için çocuğuna her türlü imkânı hazırlar. Ancak unutulmaması gereken bir konu vardır ki, o da şudur: Çocuk aileyi yansıtır.

Ailedeki bireylerin kişilik yapısı, çocuğun kişilik yapısını şekillendirir. Ailede geçimsizlik varsa, en büyük zararı çocuklar görecektir. Çocuklarının önünde sürekli birbirini eleştiren ebeveyn de ileride her şeyi eleştiren bir birey yetiştirdiklerinin farkında olmalıdırlar. Diğer taraftan sürekli eleştirilen çocukların, kınama ve ayıplamayı öğreneceği bilinen bir gerçektir. Ebeveyn-çocuk ilişkilerinde, eleştiri konusunda şu hususlar dikkate alınmalıdır:

- Çocuğun başkalarının yanında eleştirilmesi, kişilik gelişimi açısından sakıncalıdır.

- Eleştiri yaparken sen dilinin kullanılması, doğrudan öğüt verilmesi, sağlıklı sonuç vermemektedir.

- Çocuğun olumlu davranışının takdir edilmesi, davranışın pekişmesini sağlar. Diğer bir deyişle dikkat, çocuğun olumlu davranışına yöneltilmeli; olumsuz davranışlar mümkün olduğunca görmezden gelinmelidir.

- Çocuktaki olumsuz davranışı doğrudan eleştirmek yerine, hangi davranışın olması gerektiği açık dille ifade edilmelidir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner214
Yorumlar (1)
Selam 2 ay önce
Keşke el ele bu şekilde hareket edebilsek, şu andan itibaren başlamak bile büyük nimet Mevlam razı olsun..