banner250

banner255

Çevre Ahlakı

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Bütün işlerimdeki ölçüsüzlüğümü, cahilliğimi ve hatamı bağışla. Sen bunları benden daha iyi biliyorsun.” (Buhari, Deavât, 60)

Diyanet Takvimi 01.04.2019, 02:00
Çevre Ahlakı

Bu âlem, Allah tarafından yaratılmıştır. Bu yaratılma tesadüfi değil, belli bir ölçü ve hikmete göredir. Hayat dediğimiz şeyin nasıl birbirine bağlı olduğunu tabiatta görebiliriz. Gözünüzü açın, etrafınızdaki yeşeren tabiatı görün. Kulaklarınızı açın. Tabiattaki coşkulu ve derin musikiyi işitin. Burnunuzla toprağın ve topraktan fışkıran çiçeklerin kokusunu duyun. Elinizle toprağa, taşa ve suya dokunun. Aslımızın toprak olduğunu ve nihayette ona döneceğimizi hatırlayın.

İslamda çevre ahlakının temeli, yaptığımız her şeyden sorumlu olduğumuza inanmak ve bu inancın oluşturduğu bilinçle hareket etmektir. O zaman, gerekmedikçe bir yaprağı bile koparamazsınız. Kedinizi ve köpeğinizi aç bırakamazsınız. Asla bir hayvana eziyet edemezsiniz. İçtiğiniz meyve suyunun kutusunu veya yediğiniz çikolatanın ambalajını arabanızın camından rastgele atamazsınız. Fabrikanızın atıklarını filtrelemeden kontrolsüz olarak deniz, göl ve nehirlere boşaltamazsınız. Sorumluluk bilinci ve davranışlarımızla Allah’a teslim olmak bunu gerektirir.

SÖZÜN ÖZÜ

İnci deniz dibinde, çer çöp çıkmış sahile. Muhammed İkbal

Allah temiz insanların davranışlarına bir iken on yazar.

Sen de kimde bir iyilik görürsen onun bazı kusurlarını siliver. Sa‘dî-i Şîrâzî

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)