banner203

banner250

Besmele Berekettir

BİR AYET: Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün maliki Allah’a mahsustur. Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil. (Fâtiha, 1/1-7)

Diyanet Takvimi 01.01.2020, 00:00
Besmele Berekettir
© Diyanet Haber

Besmele, tıpkı kelime-i şehadet ve kelime-i tevhid gibi İslam’ın sembollerinden biridir. Besmele Rabbimizin, bizleri her an gördüğü, murakabe ettiği bilinciyle yaşamanın tezahürüdür. O’nun bize şah damarımızdan daha yakın olduğu gerçeğinin ilanıdır. Allah’a dayanıp güvenmenin, teslimiyetin, O’nun engin rahmeti ve merhametine sığınmanın adıdır besmele.

Kaynağını Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in örnekliğinden alan medeniyetimiz besmeleyle ilmek ilmek örülmüştür. Bu medeniyette gözler, dünyaya besmeleler eşliğinde açılır. İbadetlerimiz, besmele çekilerek eda edilir. Kitaplar, onunla açılıp okunur. Eller, duaya onunla kaldırılır. Hastalıklardan Allah’ın ismiyle şifa niyaz edilir. Mümin yemesine, içmesine, yatmasına, uyumasına, uykudan kalkmasına hep besmeleyle başlar. Evine, işyerine girerken, bağında bahçesinde çalışırken besmeleyi terennüm eder. Besmele her hayırlı işin anahtarıdır. Besmele berekettir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), bu hususu şu hadisiyle ifade etmiştir: “Allah’ın adıyla başlanmayan her söz ve iş bereketsizdir, sonuçsuzdur.” (İbn Hanbel, II, 360) Öyleyse besmeleyle başlayalım her söz ve işimize. Bereket vesilesi kılalım besmeleyi hayatımıza.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (8)
Ahmet Kocaağa 2 yıl önce
Besmele ile başlanan gün bereketli geçer,Allah'ın izniyle...Her hayırlı iş besmele ile başlar dua hamd ile biter...
Ahmet Tahir altınok 2 yıl önce
Her hayırlı onunla(Besmeleyle) başlar.
Asiye Celikler 2 yıl önce
Çok güzel
Hasan görme 2 yıl önce
Allah razı olsun devamını bekleriz
Ali diri 2 yıl önce
Yeni bir takvim yılına Besmeleyle başladık.bütün yılımız, ömrümüz, amelimiz bereketlerle dolsun.kur'ânın ahkâmını, Rasulün sünnetini yaşatabilmek için tebliğ görevi üstlenen diyânet kurumu mensuplarına Rabbim besmelenin bereketiyle, yâr yardımcı olsun.
Ahmet çoban 2 yıl önce
Allah razı olsun güne Besmele ile başladık..
Ahmet çoban 2 yıl önce
Allah razı olsun güne Besmele ile başladık..
Garip bir yolcu 2 yıl önce
Güzel başlık emeğinize sağlık ilk yorum da benden olsun