banner250

banner255

Bereketli Zaman Dilimleri: Üç Aylar

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Receb ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır!” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-evsat, IV, 189)

Diyanet Takvimi 08.03.2019, 02:00
Bereketli Zaman Dilimleri: Üç Aylar

Üç aylar, Recep, Şaban ve Ramazan aylarını ifade eden bir terimdir.

Hz. Peygamber, kandil geceleri olarak bilinen Regâib, Beraat, Mirac ve Kadir gecelerini içinde barındıran bu aylarda ibadete ayrı bir önem verir; receb ayı girdiğinde, “Allahım, receb ve şâbanı bize mübarek kıl ve bizi ramazana ulaştır!” şeklinde dua ederdi. Recep ve Şaban ayları, içinde Müslümanların hayat kılavuzu olan Kur’an’ı Kerim’in indiği Ramazan ayının habercisidir.

Farz namazlar öncesinde kılınan ve kişiyi hem ruh hem de beden olarak Allah’ın emrettiği büyük buluşmaya, yani farz namaza hazırlayan revâtib sünnetler gibi, bu iki mübarek ay da Müslümanı Ramazan ayına hazırlamaktadır.

Bu nedenle on bir ayın sultanı Ramazana hazırlanmak için bu iki ayda nafile ya da varsa kaza oruçları tutulması, tövbe ve zikirle ruhun beslenmesi önemlidir. Bu aylarda ibadeti ve tefekkürü, hayır ve hasenatı artırarak Ramazan-ı Şerifte zirveye ulaşmak, Rabbimizin bizlere sunduğu bu bereketli zaman dilimini en güzel şekilde ihya etmek kadar güzel bir nimet olamaz.

SÖZÜN ÖZÜ

İktisat az malı çoğaltır, israf ise çok malı azaltır.

Hz. Ali (r.a.)

Yalanı söküp atmadan hakikati dikmeye kalkma, tutmaz.

Cenap Şahabettin 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)