banner250

banner246

Baba Olmak

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Ayakta iken beni İslam ile koru, otururken beni İslam ile koru, uyurken beni İslam ile koru, hakkımda hiçbir düşman ve hasetçinin isteğini yerine getirme.” (İbn Hibban, Ed’ıye, No: 934)

Diyanet Takvimi 12.02.2019, 02:00
Baba Olmak

Toplumsal yapının en küçük birimi ve modeli olan ailede üstlenilen roller yaratılış, tevarüs ve tecrübe yoluyla ortaya çıkmış ve şekillenmiştir.

Soyun devamı, güvenliğin tesisi ve geçimin sağlamadan sorumlu, birlik ve dirliği sağlayıcı unsur gibi kendisine yüklenen anlamlarla babalık aile kurumu içinde güçlü bir yere sahiptir. İlk insan ve insanlığın atası/babası Hz. Âdem, insanlık serüveninin başlangıcı ve aynı zamanda ilk peygamberdir. Hz. Âdem, Allah’ın kendisine öğrettiklerini insanlığa öğreten kişidir. Kur’an-ı Kerim; dinin tebliği ve tebyini ile görevlendirilen peygamberleri, aynı zamanda birer baba olarak da ele alıp sunmakta, kıssalarıyla örnekler vermektedir. Onlar çocukları ve ümmetleri için iyi bir örnek, rol model olarak gösterilmiş, hayatı ve dünyayı anlamlandırma biçimleriyle insanlara öncülük etmişlerdir. Kur’an-ı Kerimde peygamber olan babaların “ya büneyye - ey oğulcuğum/yavrucuğum” ince hitaplarıyla çocuklarına seslenmelerinin ardından, Yüce Allah’tan aldıkları emirlerin gereğini onlara tebliğ ettikleri görülür.

SÖZÜN ÖZÜ

Mektep koridorları  gerçek fetihlerin yeridir. Harp cephesindekinden daha derin ve trajik duygular sisteminin yaşandığı muhteşem ve ilahî sahnedir.

Burada kendine irşat aydınlığı arayan gençlik, aynı zamanda kendisine verilen irşat ışığını ellerinde taşıdığı için irşatçısına mürşit de olabilir. 

Nurettin Topçu

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)