banner203

banner250

Anadolu’nun Fethi ve Malazgirt Zaferi

BİR AYET: Müminler ancak, Allah’a ve Resûlün’e iman eden, sonra şüpheye düşmeyen, Allah yolunda malları ve canlarıyla cihad eden kimselerdir. İçleri dışları bir olanlar işte bunlardır. (Hucurât, 49/15)

Diyanet Takvimi 26.08.2020, 11:30
Anadolu’nun Fethi ve Malazgirt Zaferi
© Diyanet Haber

Anadolu’ya İslamiyet’in ilk girişi dört halife döneminde başlar. Bizans’a karşı yapılan Yermük Savaşı’nda Nusaybin, Bitlis, Ahlat, Besni ve Anadolu’nun daha birçok yeri fethedilir. Hz. Ömer’in halifeliği esnasında sahabilerden Hz. İyaz b. Ganm’ın kumandanlığında Hz. Halid b. Velid, Diyarbakır’ı; Ebu Ubeyde b. Cerrah (r.a.) Antakya’yı fethetmiştir. İyaz b. Ganm (r.a.), Yermük Savaşı’nda Bizanslıları Malatya’ya kadar takip etmiş, Urfa’yı fethetmiştir. Emeviler döneminde Bizans surlarına dayanan ordunun içinde de sahabilerden Ebu Eyyub el-Ensari Hazretleri bulunmakta idi.

Büyük Selçuklu Sultanı Sultan Alparslan’ın 1071’deki Malazgirt Zaferi ile Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Bu zaferle Anadolu hızla İslamlaşmaya başlamıştır. Fetihler kısa zamanda Anadolu’nun içlerine, Ege ve Marmara kıyılarına kadar ilerlemiştir. İslamiyet’in Anadolu’da kalıcı hâle gelmesi ise gaziyân-ı rûm, bâcıyan-ı rum, abdalân-ı rum gibi İslam’ı yerleştiren zümrelerle gerçekleşmiştir. Onlar fethettikleri yerlere Müslüman’ın elinden ve dilinden emin olunan kimse olma özelliğini, yardımlaşma, misafirperverlik, yiğitlik gibi erdemlerini taşıyarak gönülleri de fethetmişlerdir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?