banner250

banner246

Allah’ın Rızası Herşeyin Üstündedir

BİR HADİS: Kim Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resûlü olduğuna kalbiyle tasdik ederek şehâdet ederse Allah ona cehennemi haram kılar. (Buhârî, İlim, 49)

Diyanet Takvimi 01.02.2020, 00:00
Allah’ın Rızası Herşeyin Üstündedir
© Diyanet Haber

Rıza Yüce Allah’ın emri, takdiri karşısında kulun itirazsız boyun eğmesi demektir. Hayatta en büyük arzumuz Yüce Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. “Allah’ın rızası her şeyden büyüktür.” (Tevbe, 72)

Sahabe-i kiramdan Ebu Said el-Hudrî (r.a.) Allah Resulünün şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: Yüce Allah cennet ehline, “Ey cennet ehli!” diye seslenir. Onlar da, “Buyur ya Rabbi, emrini yerine getirmekle mesut oluruz” derler. Yüce Allah, “Size verilen bu nimetlerden razı mısınız?” der. Cennet ehli, “Nasıl razı olmayalım ki, sen bize yaratıklarından hiçbirine vermediğin nimetleri verdin” derler. Cenab-ı Hak, “Size bundan daha faziletlisini vereyim mi?” buyurur. Onlar, “Ey Rabbimiz, bundan daha üstün ne olabilir?” derler. Bunun üzerine Cenab-ı Hak, “Rızamdır. Sizden razı olacağım ve bundan sonra ebedi olarak da size gazap etmeyeceğim” buyurur. (Buhari, Rikak, 50)

İbadet ve diğer işlerimizde Yüce Allah rızasını arayalım. Onun emirlerine itaat, takdirine rıza göstermek samimi kulların tavrıdır. Onun için Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın iyi kullarından bahsedilirken, “Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan razı olmuştur” buyrulur. (Beyyine, 98/8)

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)