banner103

Allah’a Ulaşacak Olan Ancak Takvadır

GÜNÜN DUASI: “Rabbimiz! Bizi, inkâr edenler için bir sınama konusu yapma. Bizi bağışla ey Rabbimiz! Çünkü kudret ve hikmet sahibi olan ancak sensin.” (Mümtehine, 60/5)

Diyanet Takvim 12.08.2019, 02:00
Allah’a Ulaşacak Olan Ancak Takvadır
© Diyanet Haber
banner197

Kurbanlarımız, “kurb” anlarımızdır, yani Allah’a en yakın olma zamanlarımızdır. Kurban, takvaya erişme arzusu içinde Yüce Yaratıcı’ya yaklaşanlar arasına girebilme gayretimizdir.

Yüce Rabbimiz kurbanların, aslında Allah’ı yüceltme ve O’na şükretme vesilesi olduğunu “(O kurbanların) ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Fakat O’na sizin takvanız ulaşacaktır.” (Hac, 36-37) sözleriyle beyan etmektedir.

Kurban aynı zamanda zengini muhtaç kardeşlerine yaklaştıran önemli bir vesiledir. Komşuları, akrabaları, dostları, yakın olsun uzak olsun kardeşleri birbirine bağlayan ve ruhları kaynaştıran bir ibadettir. Mü’minin, vekâlet yoluyla Afrika’da, Asya’da adını dahi duymadığı birçok yoksul ülkede yaşayan hiç görmediği, tanımadığı, aç ve muhtaç kardeşlerine uzattığı bir eldir. Binlerce kilometre uzaktaki kardeşleriyle yakınlaşmanın, bütünleşmenin, ümmet olmanın adıdır kurban. Yoklukların, afetlerin yaşandığı coğrafyalara ulaşmak, fizikî mesafeleri gönül coğrafyasında aşmak, onların dertlerini paylaşmak, onlara umut ışığı olmaya çalışmaktır.

SÖZÜN ÖZÜ

Akıllı adam nasıl konuşulacağını bilir. Hikmetli adam ise nasıl suskun kalınacağını da bilir.

Aliya İzzetbegoviç

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)