banner203

banner234

Alkol bağımlılığı ve zararları

Bir Ayet: Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. (Mâide, 5/90)

Diyanet Takvimi 13.12.2020, 00:00
Alkol bağımlılığı ve zararları

Alkolün ruh ve beden sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkisi vardır. Alkol, dinî hayata darbe vurmakta, sosyal hayatta yaralar açmaktadır. Nice yuvaların yıkılmasına, dostlukları çökertip düşmanlıkların yerleşmesine sebep olmaktadır. Bu zararlı ve kontrolü zor olan alışkanlığı dinimiz kesin bir şekilde yasaklamıştır. (Mâide, 5/90-91) Alkol bağımlılığı durumunda aileler çocuklarının durumunu örtbas etme yoluna gitmemelidir.

Alkol bağımlılığı, korkutarak, baskıyla ya da “bir daha kullanmama sözü” alarak çözülemez. Aileler durumu fark ettikleri andan itibaren vakit kaybetmeden tedavi yolunu seçmelidirler. Tedavinin yanı sıra, ailenin, bağımlı üzerindeki tutumu da önemlidir. Bu yüzden aile içinde sözel iletişim artırılmalı, sevgi duygusu geliştirilmelidir. Anne ve babadan bekledikleri sevgi ve ilgiyi göremeyen gençler, bu tatminsizliklerini alkolün vereceği geçici hazla bastırmaya çalışırlar. Bencil ilişkilerin hâkim olduğu evlerde gençler, bağımlılığa daha çok yönelmektedirler. Bağımlılığın tedavisi zordur ve zaman gerektirir. Bu yüzden aile, bağımlı gence desteğini sürdürmelidir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner220
Yorumlar (0)