banner203

banner250

Aile içi Şiddet

BİR AYET: Eğer karı-kocanın arasının açılmasından endişe ederseniz, erkeğin ailesinden bir hakem, kadının ailesinden bir hakem gönderin. İki taraf (arayı) düzeltmek isterlerse, Allah da onları uzlaştırır. Şüphesiz, Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdardır. (Nisâ, 4/35)

Diyanet Takvimi 25.11.2020, 00:00
Aile içi Şiddet
© Diyanet Haber

Sıcak bir aile yuvası dünya huzurunun temelidir. Aile, mutluluğun paylaşıldıkça arttığı, dertlerin paylaşıldıkça azaldığı yer olmalıdır. Bu ise anne-baba, çocuklar ve eşler arasındaki karşılıklı sevgi, saygı, sabır ve hoşgörüye bağlıdır. Her konuda bizlere örnek olan Hz. Peygamberin aile hayatı da en güzel örnektir. O özellikle kadınlarla ilişkiler konusunda son derece hassas davranmıştır.

Eşlerine ve çocuklarına en küçük bir hakaret ve kırıcı söz bile söylemeyen Peygamberimiz, Müslümanlara kadınların Allah’ın birer emaneti olduğunu söylemiş ve onlara iyi davranmaları gerektiğini bildirmiştir (Müslim, Hac, 147). Ayrıca hanımlarına güzel davrananları en hayırlı kimseler olarak nitelemiştir. (Tirmizî, Radâ’, 11) Eşlerin birbirine şiddet uygulamasını dinimiz nasıl hoş görmüyorsa, anne babanın çocuklarına, çocukların anne babalarına karşı şiddet uygulamalarını da asla hoş görmez. Çocukları bir emanet olarak gören, anne-babaya “öf” bile demeyi yasaklayan (İsrâ,17/23) dinimiz, fiziki olsun psikolojik olsun, şiddetin hiçbir çeşidini onaylamaz. Hiçbir gerekçe de şiddeti meşru kılamaz.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)