banner250

banner203

Aile İçi İletişim

BİR AYET: Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp bunların hepsinden sorumludur. (İsrâ, 17/36)

Diyanet Takvimi 16.02.2020, 00:00
Aile İçi İletişim
© DİYANET HABER

Tek olmak, eşsiz olmak Allah’a mahsustur. Bizler bir eşe, bir yuvaya, güvene ve bağlılığa muhtacız. Desteğe ve paylaşıma, sevgiye ve ilgiye, huzura ve şefkate, kısacası bir aileye ihtiyaç duyarız.

Aile içinde büyük-küçük, kadın-erkek, genç-yaşlı herkesin birbiriyle kurduğu bağ ve bu bağ aracılığıyla gönderdiği mesajlar, aile içi iletişimi oluşturur. Eğer aile içinde sağlıklı bir iletişim tarzı benimsenmişse, aile fertleri birbirlerini incitmeden istek ve ihtiyaçlarına kavuşabilir. Problemlerini kangren hâline gelmeden konuşarak çözebilir. Çatışma olduğunda umutsuzluğa kapılmadan anlaşma çareleri arayabilir. Sağlıklı bir iletişim dilinin kullanıldığı ailede, herkes birbirinin varlığına saygı duyar. Karşısındakinin farklı düşünce, meşru zevk, istek, ideal ve planlarının olmasını normal karşılar. Kendisinin de insan olarak bazı hataları olduğunu kabul eder. Kırmadan, yıkmadan, yaralamadan iletişim kurmak için emek harcar. Huzurlu bir aile, hiçbir sorunla ve sıkıntıyla karşı karşıya gelmeyen, hiçbir tartışmaya ve gerilime sahne olmayan aile demek değildir.

Huzurlu aile, sağlıklı bir iletişim ağı kurarak sorunları ve sıkıntıları hoşgörüyle çözebilen aile demektir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (3)
Songül 8 ay önce
Bana aile içi iletişim ile ilgili ayet gönderin lütfen
Songül 8 ay önce
Bana aile içi iletişim ile ilgili ayet gönderin lütfen
Erdinç 1 yıl önce
Çok güzel açıklanmış