banner250

banner203

Ahmet Hamdi Akseki

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Ey Rabbimiz! Bize gökten öyle bir sofra indir ki, ilk gelenimizden son gelenimize kadar bizler için bir bayram ziyafeti ve senden bir işaret olsun. Bizi rızıklandır, sen rızık verenlerin en hayırlısısın.” (Mâide, 5/114)

Diyanet Takvimi 09.01.2019, 06:00
Ahmet Hamdi Akseki

Diyanet İşleri Başkanları ve son devir İslam âlimleri arasında önemli bir yeri olan Ahmet Hamdi Akseki (1887–1951), yaşadığı döneme mührünü vurmuş bir eğitimci, bilim ve devlet adamıdır. Çalışkanlığı, geniş kültürü ve ciddiyetiyle örnek bir insan olan Akseki, Diyanet İşleri Başkanlığının yanında, ilmî eserleriyle de tanınmıştır. Onun yakın tarihimizdeki yerinin anlaşılması için bir zamanlar halkın âdeta baş ucu kitabı olan “İslam Dini” (Ankara, 1954) adlı eserine bakmak bile yeterlidir. Defalarca basımı gerçekleştirilen eser, zamanında büyük bir boşluğu doldurarak Türkiye’de en çok okunan dinî bilgiler kitabı olmuştur. 70 civarında te’lif eserin ve 154 makalenin müellifi olması, onun bilgi birikiminin ve genel kültürünün boyutlarını göstermektedir. Mecliste Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi görüşmeleri esnasında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Akseki, 9 Ocak 1951 Salı günü vefat etmiştir. Rahmetle anıyoruz.”

SÖZÜN ÖZÜ

Yeni bir ulusun inşası kadınla başlar. Çünkü anne, çocuğun ilk öğretmenidir ve onun çocuğa verdiği mesajı, çocuk dünyaya verir. Malcolm X

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?