banner268

banner250

Ağız ve Diş Temizliği

banner265

BİR AYET: Ölçtüğünüz zaman tastamam ölçün ve doğru terazi ile tartın. Bu, hem daha iyidir hem de neticesi bakımından daha güzeldir. (İsrâ, 17/35)

Diyanet Takvimi 18.11.2020, 00:00
Ağız ve Diş Temizliği
© Diyanet Haber

Dinimiz maddi ve manevi temizliğe büyük önem vermiştir. Namaz için abdest alınması emredilerek hazırlık yapılması istendiği gibi, elbisede veya bedende bulunan necasetin giderilmesi de namazın farzlarından sayılmıştır. Kur’ân’da Yüce Allah’ın temizlenenleri sevdiği belirtilmiş (Bakara, 2/222), Hz. Peygamber (s.a.s.) de temizliği “imanın yarısı” olarak nitelemiştir (Müslim, Tahâret, 1). Temizlik, sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezidir.

Çevre temizliğinden yediğimiz içtiğimiz ve giydiğimiz şeylerin temizliğine, bunların hepsinden önce ise beden temizliğine dikkat etmek gerekir. Beden temizliğinde ağız ve diş temizliğinin önemli bir yeri vardır. Zira yiyecek ve içeceklerin vücuda doğrudan ulaştığı yer olan ağız aynı zamanda vücut için zararlı olan şeylerin de giriş yeridir. Diş temizliğini peygamberlerin sünnetlerinden sayan (Tirmizî, Nikâh,1) Hz. Peygamber, “Ümmetime ağır gelmeyecek olsaydı, onlara her namazdan önce misvak kullanmalarını emrederdim” (Buhârî, Cuma, 7) sözleriyle bunun önemini vurgulamıştır. Dolayısıyla bu konuda hassas olunmalı, ağız ve diş sağlığı bozulduğunda ortaya çıkacak kötü koku ve görüntünün başkalarını da rahatsız edeceği unutulmamalıdır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)