banner331

banner319

Cuma Hutbesi - 30 Temmuz 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 30 Temmuz 2021 tarihli ve "Afetlere Karşı Sorumluluğumuzun İdrakinde Olalım" konulu cuma hutbesi.

Hutbeler 28.07.2021, 23:41
Cuma Hutbesi - 30 Temmuz 2021
© AA

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 30 Temmuz 2021 tarihli ve "Afetlere Karşı Sorumluluğumuzun İdrakinde Olalım" konulu cuma hutbesi.

AFETLERE KARŞI SORUMLULUĞUMUZUN İDRAKİNDE OLALIM

Muhterem Müslümanlar!

Bizler, bir çevrenin içinde ve bir çevreye muhtaç halde yaratıldık. Çevremiz bizler için hayat demektir; hayatın rengi, ahengi, dirliği ve birliği demektir. Kâinat, Cenâb-ı Hakk’ın eseri ve insana emanetidir. Bu sebepledir ki yeryüzünün şerefli halifesi olarak bizler, bütün insanları, canlı cansız bütün mahlûkatı korumakla, onlara karşı şefkatli ve merhametli olmakla yükümlüyüz. Bu sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizde çevremizle birlikte bizler de ihya oluruz. Aksi halde zarar görecek olan sadece yeryüzü ve gökyüzü değil aynı zamanda hepimiz ve geleceğimizdir.

Aziz Müminler!

Son günlerde yaşadığımız afetler hepimizi derinden üzdü. Bir yandan sellerin açtığı yaraları sarmaya çalışıyoruz. Diğer yandan ciğerlerimizi dağlayan orman yangınlarıyla mücadele ediyoruz. Böylesi zor günlerde şunu bir kez daha hatırlamalıyız ki sel, heyelan, yangın, deprem, kuraklık ve salgın hastalık gibi afetler karşısında can ve mal kaybımızı en aza indirmek ancak gerekli tedbirleri almakla mümkündür. Zira tabiat olayları, sünnetullah yani ilahi düzen ve kanunlar gereği, sebep-sonuç ilişkisi içerisinde meydana gelmektedir. Dolayısıyla bir mümin, sorumluluğunu ihmal edip göz göre göre afetlere kapı aralayamaz. Yeryüzünde dengeleri bozacak adımlar atamaz. Nitekim afetlerin kötü neticelerinin önemli bir kısmı insanoğlunun kendi hata ve ihmalleri sebebiyledir. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu.” 1

Kıymetli Müslümanlar!

Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Kendi kendinizi tehlikeye atmayın.”2 O halde sel, heyelan ve deprem riski bulunan bölgelerde tabiatın dengelerine, bölgenin gerçeklerine uygun, doğru ve sağlam adımlar atalım. Yangınlara sebebiyet verecek ihmalden ve sorumsuz davranışlardan uzak duralım. Ormanlarımızı bilerek yakan, vatanımıza göz diken, milletimizin canına kast edenlere gelince dünyada ve ahirette Allah’ın, meleklerin, insanların ve diri diri yanan bütün canlıların laneti onların üzerinedir. Onlar her iki âlemde de yaptıklarının cezasını çekeceklerdir.

Değerli Müminler!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: “Nerede olursan ol, Allah’a karşı sorumluluğunun bilincinde ol!” 3 Öyleyse geliniz, üzerimize düşen sorumlulukların idrakinde olalım. Acı tecrübelerden ders alalım. Güvenli bir hayat için afetlere karşı hazırlıklı olalım. İçinde bulunduğumuz yaz günlerinde başta orman yangınları olmak üzere her türlü afet ve acil durum anlarında duyarlı olalım ve yetkili mercileri haberdar edelim.

Bu vesileyle afetlerde hayatını kaybeden kardeşlerimize Rabbimizden rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

1 Rûm, 30/41.
2 Bakara, 2/195.
3 Tirmizî, Birr, 55.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (11)
Avni özdemir 13 ay önce
Allahin sunnetine demek dogrumu yoksa allahin emri resulullahin sunnetimi diyelim
Mehmet Fatih 13 ay önce
Bahsettiğiniz kelime kırmızı renkte. Tıklarsanız Allah'ın sünneti ne demek öğrenebilirsiniz.
Sünnetullah 1 yıl önce
Sünnetullahi tabiri kuranda birçok yerde geçer. Allah'ın değişmeyen kanunu anlamında.
Kemal 1 yıl önce
Es Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve bereketüh aynen abim ben de orada gördüm İslam ansiklopedisi, Sünnet kelimesi Kur’ân-ı Kerîm’de ikisi çoğul olmak üzere (sünen) on altı yerde geçer. Bunların dokuzu Allah’a veya O’nun yerini tutan zamire izâfe edilerek “Allah’ın sünneti” mânasını taşır. ALLAH razı olsun
Es Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve bereketüh benim de dikkatimi çekti anlayamadım 1 yıl önce
Es Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve bereketüh benim de dikkatimi çekti anlayamadım
Salih 1 yıl önce
https://islamansiklopedisi.org.tr/sunnetullah
Elb.ç.ç. Ş.O.C 1 yıl önce
Son kısımda Allah’ın sünnetine uyarak yazılmış. Allah’ın sünneti derken anlayamadım. Yani Allah’ın sünneti mi var? İlk defa duyuyorum. Yoksa yanlış mı yazılmış. ?
Rafet TOSUN 1 yıl önce
Allah'ın sünneti,bir şeyi elde etmek için koyduğu adetidir.Misal şifa için Dr. u adet,meyva için ağaç,
,Yol için vasıta,geçim için çalışmayı,ilim için hocayı sebeb ,yani Allah adetini (Sunnetullah) böyle koymuştur.Aslında faili hakiki Allah CC.dur.
Peygambelerin sünneti ise üçtür.Fiili,kavli ve takriri (yani sükut etmesi)dır. Teşekkür ederim.
Hafız Mustafa 1 yıl önce
Sunnet kanun nizam demek zaten sunnetullah yani Allah'ın kanunları demek
Vekil 1 yıl önce
Allahın kanunu demek.
Abc 1 yıl önce
Sünnet peygamber asm'in söz ve fiilleri oldugu gibi aynı zamanda kanun manasına da gelmektedir. Hatta sünnetullah diye bir tabir vardır. Yani Allah'ın kanunları ...
Selâmetle.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın