banner250

Cuma Hutbesi - 3 Temmuz 2020

3 Temmuz 2020 tarihli ve "Sabrın Sonu Selamettir" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

Diyanet Hutbeler 02.07.2020, 11:16
Cuma Hutbesi - 3 Temmuz 2020

Tarih: 03.07.2020

﷽ 

اِنَّهُ مَنْ يَتَّقِ وَيَصْبِرْ فَاِنَّ اللّٰهَ لَا يُض۪يعُ اَجْرَ الْمُحْسِن۪ينَ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

مَنْ يَصْبِرْ يُصَبِّرْهُ اللّٰهُ وَمَا أُعْطِيَ أَحَدٌ مِنْ عَطَاءٍ  خَيْرٌ  وَأَوْسَعُ مِنَ الصَّبْرِ.

SABRIN SONU SELAMETTİR

Muhterem Müslümanlar!

Dünya hayatında her insan yolcudur. Şu fânî âlemde gelen gider, konan göçer. Her birimizin cennete uzanan yolu, inişlerden ve yokuşlardan, sevinçlerden ve zorluklardan geçer. Umutlar kadar acıları da göze alarak yolculuğa devam ederken, Rabbimiz bize yüreğimizi telaştan, dilimizi şikâyetten ve bedenimizi yanlış davranışlardan koruyan eşsiz bir nimet bahşeder. İşte o nimet, sabırdır.  

Aziz Müminler!

Sabır zillet ya da miskinlik değildir. Sabır yılgınlık ya da çaresizlik de değildir. Sabır sebattır; kul olma bilinciyle Allah’a ibadete ve itaate devam etmektir. Sabır dirençtir; dünyanın bin bir türlü imtihanına göğüs germektir. Sabır ferasettir; şeytanın vesvesesine kapılmadan, nefsin arzusuna aldanmadan yaşamaya gayret etmektir. Sabır metanettir; beklenmedik hadiseler karşısında mutedil ve soğukkanlı davranmaktır. Sabır tevekküldür; her türlü tedbiri aldıktan sonra takdir-i ilahiye rıza göstermektir. Ve sabır; imanın gereği, selamet kapısı, cennet hazinesidir.

Kıymetli Müslümanlar!

İnsan bazen küçük sıkıntılara bile sabretmek istemez. Bazen de büyük felaketler karşısında sabrını kaybeder ve ümitsizlik girdabına düşer. Hastalığının iyileşmeyeceğini, maddi sıkıntısının sona ermeyeceğini, aile sorunlarının çözülemeyeceğini düşünür. Huzurun, başarının, şifanın kendisinden çok uzak olduğu vehmine kapılır. Hâlbuki Kur’an’ın müjdesi apaçıktır: “Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır.”[1] Her zahmette nice rahmet gizlidir. Şer gibi görünen bir işten umulmadık hayırlar çıkabilir. Yeter ki kul gayret, sabır ve sebatı elden bırakmasın! Yeter ki insan, Allah’ın daima sabredenlerle beraber olduğuna inansın!

Değerli Müminler!

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurur: “Kim sabrederse, Allah da ona dayanma gücü verir. Hiç kimseye sabırdan daha hayırlı ve daha geniş bir ikram verilmemiştir.”[2]

Öyleyse, sabır gibi nadide bir nimetin kıymetini bilelim. Allah’ın bizi varlıkla da yoklukla da imtihan ettiğini, her türlü imtihanın emek ve sabırla kazanılacağını hatırlayalım. Hiçbir zaman Rabbimizin yardımından ve merhametinden ümidimizi kesmeyelim.

Hutbemi, Yüce Kitabımızın şu ayetiyle bitiriyorum: “Kim Allah’tan korkar, kötülükten sakınır ve sabrederse, şüphesiz Allah güzel davrananların mükâfatını zayi etmez.”[3]


[1] İnşirâh, 94/5-6.

[2] Müslim, Zekât, 124.

[3] Yûsuf, 12/90.

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ

Word İçin TIKLAYINIZ

Arapça İçin TIKLAYINIZ

İngilizce İçin TIKLAYINIZ

Almanca İçin TIKLAYINIZ

Rusça İçin TIKLAYINIZ

Hutbeyi Dinle

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (7)
Bedri kızılarslan 1 yıl önce
Her cuma haftasında bilgi almak istiyorum
Aziz Hoca 1 yıl önce
Dinle butonunu aktif edebilirseniz çok daha güzel olacağına inanıyorum. Teşekkürler...
Şeref çavukoğlu 1 yıl önce
Yaşım yetmiş. Cumaya gidemiyorum hem aynı zamanda dingörevlisi emeklisiyim hutbeyi okudum Allah herkesten razı olsun. l
Hamdiye Demir 1 yıl önce
Belkide bu hastalık ve imtihan sürecinde unuttuğumuz çoğu şeyi hatırlatıp hem hasta ruhlarımıza ve bedenlerimize şifa olacaktır inşaAllah. İtidalle hazırlanmış bir hutbe Allah razı olsun.
Ahmet KAYA 1 yıl önce
Allah razı olsun inşAllah
Rabbim bizi her zorluğa karşı sabredenlerlen eylesin. Amin
Aydoğan CANDEMİR 1 yıl önce
Çok güzel okudum ve Rabbim bizi sabredenlerden eylesin, cümlemize sabırlar ihsan etsin.Selamlar.
Ali canpolat 1 yıl önce
Selamun aleyküm hayırlı cumalar Rabbim razı olsun her geçen gün hutbelerimiz daha güzel faydalı yerinde konular Rabbim öncelikle okuyan kardeşime tesirini sonrada dinleyenlere etkisini tesirini göstermeyi hayatımızda yaşamayı nasip etsin inşAllah selam ve dua ile