banner261

banner250

Cuma Hutbesi - 29 Ekim 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 29 Ekim 2021 tarihli ve "Yaşlılarımıza Vefa, Rahmet ve Mağfiret Vesilemizdir" konulu cuma hutbesi.

Diyanet Hutbeler 29.10.2021, 05:08
Cuma Hutbesi - 29 Ekim 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 29 Ekim 2021 tarihli ve "Yaşlılarımıza Vefa, Rahmet ve Mağfiret Vesilemizdir" konulu cuma hutbesi.

YAŞLILARIMIZA VEFA, RAHMET VE
MAĞFİRET VESİLEMİZDİR

Muhterem Müslümanlar!

Mekke’nin fethedildiği gündü. Hasret sonra ermiş, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) ve güzide ashabı yıllar sonra Mekke’ye kavuşmuşlardı. Müminler sevinçle birbirine sarılıyor, böyle bir ânı lütfettiği için Cenâb-ı Allah’a şükrediyorlardı. Peygamberimizin vefakâr arkadaşı Hz. Ebûbekir ise şehre girer girmez doğruca babası Ebû Kuhâfe’nin yanına koşmuştu. Can-ı  gönülden İslam’ı kabul etmesini arzuladığı babasını çabucak Resûlüllah’ın huzuruna getirdi. Allah Resûlü (s.a.s), saçı sakalı ağarmış, gözleri görmeyen ihtiyar adamı karşısında görünce büyük bir tevazu ile hicret arkadaşına şöyle dedi: “Yaşlı baban evinde kalsaydı da ben ona gitseydim olmaz mıydı?”1

Aziz Müminler!

Elleri öpülesi ulu çınarlarımız yaşlılarımız, Yüce Allah’ın, dualarına icabet ettiği, ihsan ve ikramına mazhar kıldığı kimselerdir. Geçmişimizle geleceğimizi birbirine bağlayan en değerli köprülerimizdir. Bizler, Rabbimize olan sevgimizi, Peygamberimize olan muhabbetimizi onlardan öğrendik. Milli ve manevi değerlerimizi, örf ve âdetlerimizi onlar bize aktardı. Yuvalarımızın dayanağı, bereket kaynağımız hep onlar oldu.

Kıymetli Müslümanlar!

Hayatı boyunca yaşlılara ayrı bir değer veren Resûl-i Ekrem (s.a.s), bizlere şöyle sesleniyor: “Bir genç, bir yaşlıya yaşından dolayı hürmet ederse, Allah da ona, yaşlılığında hürmet edecek birisini gönderir.”2 Ümmet-i Muhammed olarak bize yakışan, rahmet ve bereket vesilesi olan büyüklerimizi, fedâkar ve cefâkâr anne babalarımızı yaşlandıklarında yalnız bırakmamaktır. Ömürlerinin en hassas döneminde yanı başlarında olmak, ihtiyaçlarına koşmaktır. Onlara gönül alıcı söz söylemek, “öf!” bile dememektir. Şefkat ve merhametle muamele etmek, hayır dualarına mazhar olmaktır. Zira yaşlılara hürmet, Cenâb-ı Hakk’ın rızasına sebeptir.

Değerli Müminler!

Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Andolsun biz insanoğlunu şerefli bir varlık olarak yarattık. Onları karada ve denizde gezdirdik, kendilerine güzel güzel rızıklar verdik ve onları yarattıklarımızın çoğundan üstün kıldık.”3 Evet, kadınıyla erkeğiyle her insan değerlidir, saygındır, hürmete layıktır. Bununla birlikte ağarmış saçları, bükülmüş belleri ile yaşlılarımız rahmet ve mağfiret vesilemiz, dua kapılarımızdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in beyanı gayet açıktır: “Allah Teâlâ, istikamet üzere olan, saçları ağarmış ihtiyar bir Müslüman kendisine dua ettiğinde, duasını kabul etmemekten hayâ eder.”4

Öyleyse geliniz, küçükken elimizden tutup bizleri bu günlere ulaştıran büyüklerimize hürmette kusur etmeyelim. Hal ve hatırlarını soralım, her türlü hizmetlerine seve seve koşalım. Yaşlılarımıza hürmetin, hanelerimize huzur, ömrümüze bereket katacağını unutmayalım.

Aziz Müslümanlar!

Bugün Cumhuriyetimizin ilanının 98. yıl dönümü. Bu vesileyle şanlı Kurtuluş Mücadelemizde canlarıyla, kanlarıyla bu toprakları savunan ve vatanımızı bize emanet eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve devlet büyüklerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Yüce Rabbimiz kıyamete kadar bu mukaddes vatanda birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim eylesin.

1 İbn Hanbel, VI, 350.
2 Tirmizî, Birr, 75.
3 İsrâ, 17/70.
4 Taberânî, el-Mu’cemu’l-evsat, V, 270.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

İngilizce İçin TIKLAYNIZ>>>

Arapça Hutbe İçin TIKLAYINIZ>>>

Rusça Hutbe İçin TIKLAYINIZ>>>

Almanca  Hutbe İçin TIKLAYINIZ>>>

Gelişmler ve son dakika bildirimlerini almak için Diyanet Haber Mobil Uygulamasını indirebilirsiniz.

Diyanet Haber AppStaore

İOS Sürümü İndirmek İçin

TIKLAYINIZ

Diyanet Haber PlayStaore

Android Sürümü İndirmek İçin

TIKLAYINIZ

Sosyal Medya'dan Takip İçin TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (8)
Burhan Kolsuz 1 ay önce
Sizi anlamak mümkün değil.
Recep akinci 1 ay önce
Selam.ataturk adi neden gecmiyor.hutbede vatan millet sevgisi aski neden vurgulanmiyor.unutmayin vatani olmayan bir milletin dinini yasacak mekani olamaz
Mustafa Dikmen 1 ay önce
İşinize gelen yorumları yayınlıyorsunuz. Dün yazdığım yorumu niçin görmüyorum.
Mümin 1 ay önce
istanbul Esenler merkez camii bu hutbeyi vermedi bu cuma
mustafa karagöz 1 ay önce
selamun aleykum
hutbelerin doc formatlısını rica ediyoruz.
SADEDDİN BİLGİN 1 ay önce
HUTBELSRİMİZ GAYET GÜZEL. FAKAT PDF İNDİRMESİNDEN BAŞKA BİR İKİNCİ İNDİRME DAHA VAR İDİ. O İNDİRME İLE PDF İNDİRME HUTBE İÇİN DAİMA OLMASINI İSTİYORUM. BU HUTBE DE SADECE PDF İNDİRME YAPILMIŞ. TEŞEKKÜRLER.
Ergin ÖZATA 1 ay önce
Akşam dan beri
Yaşar Gül 1 ay önce
Çok güzel,mükemmel hazırlanmış bir hutbe,cumamız mübarek olsun.