banner250

banner255

Cuma Hutbesi - 23 Nisan 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 23 Nisan 2021 tarihli ve "Yetim: Cenâb-ı Hakk’ın İnsanlığa Emaneti" konulu cuma hutbesi.

Diyanet Hutbeler 21.04.2021, 18:21
Cuma Hutbesi - 23 Nisan 2021
© AA

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 23 Nisan 2021 tarihli ve "Yetim: Cenâb-ı Hakk’ın İnsanlığa Emaneti" konulu cuma hutbesi.

YETİM: CENÂB-I HAKK’IN İNSANLIĞA EMANETİ

فَاَمَّا الْيَت۪يمَ فَلَا تَقْهَرْۜ ، وَاَمَّا السَّٓائِلَ فَلَا تَنْهَرْۜ ،

وَاَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ . 

وَ قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

أَنَا وَكَافِلُ الْيَتِيمِ فِى الْجَنَّةِ هَكَذَا


 

Muhterem Müslümanlar!

Uhud savaşı sona ermiş, Müslümanlar Medine’ye dönmüştü. Küçük bir çocuk Peygamberimize yaklaşarak “Babama ne oldu?” diye sordu. Allah Resûlü’nün ağzından “Baban şehit oldu, Allah ona rahmet etsin” sözleri dökülüverdi. Bunun üzerine çocuk ağlamaya başladı. Rahmet Elçisi (s.a.s) bu duruma dayanamadı, çocuğu bağrına basıp “Ağlama” diye teselli etti. Sonra da “Ben senin baban olayım, Âişe de senin annen olsun istemez misin? buyurdu. Çocuğun yüzünde güller açmıştı. Sevinçle “Evet! Çok isterim” dedi. Allah Resûlü (s.a.s), şehidin emanetini kucaklamış, ona yalnızlığını ve yetim olduğunu unutturmuştu. [1]

Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslam, yetimleri himaye etmeyi, koruyup gözetmeyi emreder. Onlara karşı duyarlı davranmayı, şefkat ve merhametle yaklaşmayı öğütler. Zira yetimler, Cenâb-ı Hakk’ın hepimize emanet ettiği masum kullarıdır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), bir hadis-i şeriflerinde bu gerçeğe şöyle işaret eder: “Müslümanların evleri arasında en hayırlı ev, içinde kendisine iyi davranılan bir yetimin bulunduğu evdir.” [2]

Kıymetli Müslümanlar!

Yetimleri ihmal etmek, onları yalnız ve ilgisiz bırakmak büyük bir vebaldir. Yetimlerin haklarını çiğnemek, mallarına el uzatmak sorumluluğu ağır bir günahtır. Nitekim Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de bizi şöyle uyarır: “Öyleyse sakın yetimi ezme! El açıp isteyeni de sakın azarlama. Ve Rabbinin nimetini, minnet ve şükranla an.” [3]

Değerli Müminler!

Resûl-i Ekrem (s.a.s), bir defasında işaret ve orta parmağını bir araya getirerek “Ben ve yetime kol kanat geren kimse, cennette böyle yan yana olacağız” [4] buyurmuştur.

Resûlüllah’a yürekten bağlı olan aziz milletimiz tarih boyunca yetime, kimsesize, mağdura, mazluma kucak açmıştır. Bizler de bugün aynı şuurla yetimlerimize gönüllerimizi açalım. Gözlerindeki ışıltıyı, yüzlerindeki sevinci artırmak için çaba gösterelim. Güzel ahlaklı ve iyi eğitimli bireyler olarak yetişmelerine katkı sunalım. Maddi ve manevi bakımdan yanlarında olup geleceklerine umut taşıyalım. Unutmayalım ki yetime el uzatmak, Rabbimizin rızasını kazanmaktır.

[1] İbn Hacer, İsâbe, I, 302.

[2] İbn Mâce, Edeb, 6.

[3] Duhâ, 93/9-11.

[4] Buhârî, Talâk, 25.

Cuma Hutbesi İndir

PDF İNDİR >>>

WORD İNDİR >>>


Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (10)
İrfan Dayı 4 ay önce
Allah razı olsun
HAKAN AKAN 4 ay önce
Hiçbir şey babanın yerine geçemez. Bu Nebimiz olsa da farketmez. Rum süresi 30. Din fıtrattır. Çocuğun sevinmesi olanaksızdır.
orhan 4 ay önce
23 Nisandan da bahsetseniz olmaz mıydı
İskender 4 ay önce
Yetimin malının bekçisi Devlet ve Din adamlarıdır. Yetimin çaresiz olmadığı toplumlar,devlet ve din adamlarının bekçilik görevlerini yerine getirdiklerinin işaretidir.Tersi ise”Neuzubillah”
Recep Hakan 4 ay önce
Keşke 23 nisan ulusal egemenliktende biraz bahsetseydiniz çünkü bu günler için yetim kalan dedelerimiz,ninelerimiz vardı.
Harun 4 ay önce
Allah sizden razı olsun inşallah. İşitme engelli olduğum için hoca efendiyi duyamıyorum. Buradan okuyarak hutbede ne okunduğunu anlıyorum.
Ayhan ONAY 4 ay önce
Hazırlanmasında, emeği geçen herkese teşekkürler
emine kutuk 4 ay önce
rabim bizleri yetim ve masumlara karşı cümlemize merhamet duyuru versin insAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın