banner297

banner319

Cuma Hutbesi - 21 Ocak 2022

banner265

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 21 Ocak 2022 tarihli "İslam: Allah Katında Yegane Din" konulu cuma hutbesi.

Diyanet Hutbeler 19.01.2022, 21:40
Cuma Hutbesi - 21 Ocak 2022

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 21 Ocak 2022 tarihli "İslam: Allah Katında Yegane Din" konulu cuma hutbesi.

Tarih 21 Ocak 2022

İslam: Allah Katında Yegane Din

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Kuşkusuz Allah katında yegâne din İslam’dır.”1

Okuduğum hadis-i şerifte Allah Resûlü (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Kim, Rab olarak Allah’tan, din olarak İslâm’dan ve peygamber olarak Hz. Muhammed’den razı olursa ona cennet vacip olur.”2

Aziz Müminler!

İslam; son Peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s) tarafından insanlığa tebliğ edilen hayat nizamıdır. Hz. Âdem’le birlikte insanlığa ulaşmaya başlayan vahyin son ve en mükemmel halidir.

İslam; insanı, dünya ve ahirette Allah’ın nimetlerine ulaştıran kutlu bir davettir. Kurtuluş ve selamete çıkaran dosdoğru bir yoldur. O, her ruhun istediği, her akl-ı selimin aradığı ve kıyamete kadar geçerli olan tek hak dindir.

Değerli Müminler!

İslam, hayatın gayesini ve yaratılış hikmetini öğrenmek isteyen insana ikna edici cevaplar sunar. İnsanın hayatını anlamlı kılar. Onu her daim iyiliğe ve hayra çağırır. Canın, malın, aklın, dinin ve neslin korunmasını emreder. Daralan kalplere kuvvet, bunalan ruhlara metanet verir. İnsana kendisiyle, Rabbiyle, insanlarla ve tüm canlılarla sağlıklı bir iletişim kurmasında rehberlik eder. İnsanoğluna, aklını ve yüreğini kullanarak yaşanabilir bir dünya inşa etmenin yollarını öğretir.

Kıymetli Müslümanlar!

Bütün insanlığa gönderilen İslam’ın ruhu, tevhit, samimiyet ve istikamettir. Evet, yüce dinimizin ruhu, Allah’ın birliğine gönülden inanmak ve ona hiçbir şeyi ortak koşmamaktır. O’ndan başkasına kulluk ve ibadet etmemektir. İşlerinde ve bütün hallerinde doğruluk yolundan gitmektir. Nitekim “Bana İslam ile ilgili öyle bir nasihat ver ki, bu konuda başka kimseye soru sorma ihtiyacım kalmasın.” diyen bir sahabiye Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

” Allah’a inandım de, sonra da dosdoğru ol.” 3

Aziz Müslümanlar!

Yüce dinimiz İslam, güzel ahlak dinidir. Hak ve hakikat, fıtrat ve hayat dinidir. Adalet ve rahmet, şefkat ve merhamet dinidir. Esenlik ve selamet, huzur ve güven dinidir. İlim ve hikmet, itidal ve kolaylık dinidir.

Bugün bize düşen, İslam’ın eşsiz bir nimet olduğunun farkında olmaktır. Bizi Müslümanlardan kıldığı için Yüce Rabbimize daima şükretmektir. İslam’ın yüce değerlerini ve güzelliklerini hayatımıza aktarmaktır. İslam’ın dosdoğru yolundan ayrılmamak, hayatımızı istikamet üzere yaşamak için gayret sarf etmektir.

Unutulmamalıdır ki, bütün insanlığın huzur ve dirilişi İslam’dadır, İslam’ın hayat yüklü mesajlarındadır. Yine hatırlanmalıdır ki, “Kim İslam’dan başka bir din arama çabası içine girerse, bilsin ki bu kendisinden asla kabul edilmeyecek ve o ahirette ziyan edenlerden olacaktır.” 4

1 Âl-i İmrân, 3/19.
2 Müslim, İmâre, 116.
3 İbn Hanbel, III, 413.
4 Âl-i İmrân, 3/85.

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

banner276
Yorumlar (9)
M.DOĞRULUK 4 ay önce
HAYIRLI CUMALAR ALLAH VATANIMIZI VE MİLLETİMİZİ KORUSUN AMİN..
şerif gül 4 ay önce
amin...
Büşra güngör 4 ay önce
Allah razı olsun..kendi gorusume göre ,çok büyük bir kitleye hitap ettiğiniz için çok genel sohpetler oluyor cuma hutbeleri..hiç gönlümüze dokunmuyor..dokunsunki tesir etsin..
İsa Aydın 4 ay önce
Allah razı olsun
isa gündoğdu 4 ay önce
Allah C.C. ye Peygamberlerine laf atanlar hakkında bir yaptırım bir koruma kanunu getirin eyyy diyanet....
Serdar 4 ay önce
Tek bir sarki icin ayaklaniyorsunuz birde bu zamlarla ilgili bir uysnsaniz...
Hüseyin kubat 4 ay önce
MasAllah barekAllah Allah güç kuvvet sağlık sıhhat afiyet versin daim eylesin devletimizi din diyanetimizi Amin
Bülent Yorulmaz. 4 ay önce
Hayırlı Cumalar.
Mehmet KARAHANÇER 4 ay önce
Rabbim emeği geçen sizlerden razı olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın