banner250

banner246

Cuma Hutbesi - 19 Mart 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 19 Mart 2021 tarihli ve "Anne-Baba Rızası, Rabbimizin Rızasına Vesiledir" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

Diyanet Hutbeler 18.03.2021, 11:17
Cuma Hutbesi - 19 Mart 2021
© AA

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 19 Mart 2021 tarihli ve "Anne-Baba Rızası, Rabbimizin Rızasına Vesiledir" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

19.03.2021

ANNE-BABA RIZASI, RABBİMİZİN RIZASINA VESİLEDİR

Aziz Müminler!

İnsanın bu dünyaya gelmesine vesile olan anne-babası, onun büyüyüp yetişmesi ve ilk eğitimini alarak şahsiyet kazanması için yıllarca emek verir. Bu yüzden yüce dinimiz, insana anne-babasıyla iyi geçinmeyi, onların hatırını saymayı ve haklarını korumayı emreder. Zorluklar karşısında maddi ve manevi anlamda anne-babaya destek olmanın, bilhassa yaşlandıklarında muhabbet ve merhamet göstererek ihtiyaçlarını karşılamanın vefa borcu olduğunu anlatır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anne-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle. Merhamet göstererek tevazu kanadını indir ve de ki: ‘Rabbim! Onlar beni küçükken nasıl koruyup büyüttülerse, sen de öylece onlara merhamet göster.’” (1)

Kıymetli Müslümanlar!

Bizleri yoktan var eden Rabbimiz, mümin bir kul olarak sorumluluk üstlenecek yaşa gelene kadar bizi en yakınlarımıza emanet etmiştir. Anne-babamız, sabır ve fedakârlıkla, sevgi ve şefkatle, kimi zaman gözyaşı ve duayla, kimi zaman da göz nuru ve alın teriyle bizleri bu günlere taşımıştır. Bu yüzden, bir adam Peygamberimize gelerek, “Amellerin en üstünü hangisidir?” diye sorunca Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle cevap vermiştir: “Vaktinde kılınan namaz ve anne-babaya iyilik etmektir. Sonra da Allah yolunda cihat etmek gelir.” (2)

Değerli Kardeşlerim!

İyilik ve ihsanımızı, bir çift tatlı sözümüzü ve güler yüzümüzü, saygı ve hoşgörümüzü anne-babamızdan esirgemeyelim. Onların gönlünü yapma ve hayır dualarını alma gayretinde olalım. Bu duaları, dünyada nimetimiz, ahirette ise kurtuluş vesilemiz olarak görelim. Resûl i Ekrem (s.a.s)’in şu uyarısı nı asla unutmayalım: “Rabbin hoşnutluğu, anne ba banın hoşnutluğundadır. Rabbin öfkesi de anne babanın öfkesindedir. (3)


1 İsrâ, 17/23-24.
2 Buhârî, Tevhîd, 48.
3 Tirmizî, Birr, 3.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Cuma Hutbesi İndir

PDF İNDİR >>>

WORD İNDİR >>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (7)
Adı soyadı 3 ay önce
Anne baba hakkı var tamam dinimizde veya Kur'anı kerim de evlat ayrımı varmı birini kullanıp diğer Küçük olana yedirmek varmı
Nazmi kobak 3 ay önce
ALLAH CC anneme razı olsun ona rahmet eylesin babada sağlıklı ömürler versin inşAllah
Nuri Aktaş 3 ay önce
Ben Cuma hutbelerinin sayfasını çekip yakınlarıma gönderebiliyordum. Yeni yapılan sayfa değişikliğiyle dosya gönderimi şeklinde yapabilirim onu da yaşlı yakınlarım açıp okuyamayacaklar. Çok üzüldüm.
Veyse 3 ay önce
Büyük lerime yaptığım hatalar ımdan dolayı affet yarabi beni
Mehmet Şimşek 3 ay önce
Allah cemi cümlemizden razı olsun
Ali Gök 3 ay önce
Anne-babamız, sabır ve fedakârlıkla, sevgi ve şefkatle, kimi zaman gözyaşı ve duayla, kimi zaman da göz nuru ve alın teriyle bizleri bu günlere taşımıştır.
Bu kriterleri taşımayan yüzlerce aile var günümüzde. Neye dayanarak böyle bir cümle kuruyorsunuz. Anne baba hakkı olduğu kadar evlat hakkı diye bir şey de vardır. Anne babayı bu kadar kutsallaştırdığımız için ailevi problemlerde sadece suçu çocuklarda arıyoruz. Kuran ın ifade ettiği anne baba hakkı yukarıdaki cümleyi hakkıyla yerine getiren anne babalar içindir.
Tolamanmetin 3 ay önce
Rabbim bizi annemizi babamızı ve tüm inan müslüman kardeşlerimizi bağışlasın cennetiyle muşerreflendirsi amin