banner203

banner250

Cuma Hutbesi - 17 Eylül 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 17 Eylül 2021 tarihli ve "Ticaret Hayatında Helal Haram Bilinci" konulu cuma hutbesi.

Diyanet Hutbeler 15.09.2021, 17:17
Cuma Hutbesi - 17 Eylül 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 17 Eylül 2021 tarihli ve "Ticaret Hayatında Helal Haram Bilinci" konulu cuma hutbesi.

Tarih: 17.09.2021

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا لَا تَأْكُلُٓوا اَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ اِلَّٓا اَنْ تَكُونَ تِجَارَةً عَنْ تَرَاضٍ مِنْكُمْ وَلَا تَقْتُلُٓوا اَنْفُسَكُمْۜ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ بِكُمْ رَح۪يماً.

وَ قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

اَلتَّاجِرُ الصَّدُوقُ الأَمِينُ مَعَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ.

TİCARET HAYATINDA HELAL HARAM BİLİNCİ

Muhterem Müslümanlar!

Allah Resûlü (s.a.s)’in âdetiydi. Medine pazarına gider, oradaki insanlarla hasbihal eder ve pazarın durumunu kontrol ederdi. Yine böyle bir gün pazar yerinde dolaşırken bir buğday satıcısına rastladı. Buğday yığınını eliyle yokladı. Üstü kuru olan buğdayın altı ıslaktı. Sebebi sorulduğunda satıcı, buğdayların yağmurdan ıslandığını söyledi. Bunun üzerine Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) satıcıyı şöyle uyardı: “Öyleyse insanların görmeleri için ıslak olan kısmı üste koyman gerekmez miydi? Bizi aldatan, bizden değildir!”[1]

Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslam, helal ve meşru yollarla kazanç temin etmemizi emreder. Allah rızasının, kul hakkının, helal-haram hassasiyetinin gözetilmediği her türlü alışverişi ise yasaklar. Nitekim hutbemin başında okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksız yollarla değil, karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle yiyin, haram ile kendinizi mahvetmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir.”[2]

Kıymetli Müslümanlar!

İslam’a göre ticaret ahlâkının en önemli ilkesi doğruluk ve dürüstlüktür. Mümin, elinden ve dilinden diğer insanların emin olduğu kimsedir. Mümin işinde, gücünde, ticaretinde daima güven verendir. O, alırken de satarken de doğru ve dürüst olduğu ölçüde Allah’ın rızasını kazanacağını bilir. Yalan ve hileye asla tevessül etmez. Zira yalan ve hile ile elde edilen malda hiçbir hayır yoktur.  

Değerli Müminler!

Allah’a ve ahiret gününe inanan bir mümin, işinde ve ticaretinde harama ve gayr-ı meşru kazanç yollarına başvurmaz. Ölçü ve tartıda adaletsizlik yapmaz. Malını satmak için yemin etmez. Karaborsacılık yapmaz, fırsatçı davranmaz. Fâhiş fiyatlarla insanları mağdur etmez. Alışverişte fiyatları kızıştırmaz, başkasının pazarlığını bozmaz. Hâsılı, dünya hırsına kapılıp da harama bulaşmaz.

Aziz Müslümanlar!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Dürüst ve güvenilir tüccar, peygamberler, sıddîklar ve şehitlerle beraberdir.”[3] O halde geliniz, fani olan bu âlemde dünyalığımızı kazanırken ahiretimizi unutmayalım. Boğazımızdan bir lokma dahi haram geçirmeyelim. Hanelerimiz ve sofralarımız helalle bereketlensin. Ahlakımız iktisat ve itidal, şükür ve kanaat olsun.

Hutbemi özünü İslam’ın evrensel ilkelerinden alan Ahilik Müessesesi’nin şu öğütleriyle bitiriyorum: “Eline, diline, beline sahip ol! Kapını, kalbini, alnını açık tut! Eşine, işine, aşına özen göster. Harama bakma, haram yeme, haram içme! Yanlış ölçme, eksik tartma! Dünya malına tamah etme! Kuvvetli iken affetmesini, hiddetli iken yumuşamasını bil!”


[1] Müslim, İman, 164.

[2] Nisa, 4/29.

[3] Tirmizî, Büyû’, 4.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (8)
Bayram 1 ay önce
Vaazları , hutbeleri beğenmeyenlerin büyük bölümü, acaba ne kadar dinin emirlerini yapmakta hassas davranıyorlar.
Keşke dedikodudan, gıybetten, yalandan, faizden, saymadığımız bir çok günahtan uzak dursalarda , ona göre eleştirseler..
Hakan 1 ay önce
Kul hakkının hakkında daha çok açıklayıcı bir hutbe verirmisiniz. Zira en büyük günahlardan biri ancak ılımlı yaklaşımlar insanların bu konuda daha çok görmezden gelmelerine sebeb oluyor gibi. Teşekkür ederim.
Emirhan Kama 1 ay önce
Hayırlı cumalar hoparlör bozuk diye burdan okuyorum
Kurt Ab 1 ay önce
Hutbenizin üstü kuru, altı yaş
Biz de hiç farketmedik zaten.
Fırat işlem 1 ay önce
Hutbeniz baya güzel MaşaAllah
Hasan 1 ay önce
Tarih kitaplarında ki yorumlara benzemez.islam dini , kur'an ve Peygamberimiz ile ilgili sözler ve fiiller açık ve nettir.
Ahmet ALAN 1 ay önce
Hutbenin gelişme ve sonuç güzel,ancak girişde peygamberimiz (sav)zamanla pazara giderdi kontrol ederdi.tamam
Ancak yıllarca hep aynı buğday örneği
başka olumlu yada olumsuz örnek yok mu !!! Vaazlarımızda hep aynı buğday örneği biraz kınağı geldi artık.hutbe ve vaaz hazırlarken biraz araştırmacı olmak lazım değilmi !!! Giriş bölümü biraz kolaycılık olmadı mı !!!
Not siz güzide görevlilerimizden biraz araştırma ve yeni bilgiler bekliyoruz....saygılarımla ...
Mehmet Selim 1 ay önce
Yoksa uydursunlar mı? Peygamber efendimiz yaşamış ve ahirete irtihal etmiş yeni örnek olacak olay yok yani.