banner250

banner255

Cuma Hutbesi - 16 Nisan 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 16 Nisan 2021 tarihli ve "Şifa Ayı Ramazan" konulu cuma hutbesi.

Diyanet Hutbeler 15.04.2021, 11:23
Cuma Hutbesi - 16 Nisan 2021
© AA

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 16 Nisan 2021 tarihli ve "Şifa Ayı Ramazan" konulu cuma hutbesi.

ŞİFA AYI RAMAZAN

(16 Nisan 2021)

Muhterem Müslümanlar!

Sahurla berekete, oruçla sıhhate, Kur’an’la şifaya, teravihle huzura, zekâtla kardeşlerimize, itikâfla özümüze eriştiğimiz bir Ramazan ayına daha kavuştuk elhamdülillah.

Aziz Müminler!

Ramazan, sabır ve irademizle bizi takvaya eriştiren oruç ayıdır. Oruç, Rabbimizin bize bağışladığı kutlu bir nimet ve emanettir. Her yıl bize gelen bir medeniyet, bir diriliş mucizesidir. Vücudumuz, duygularımız, beynimiz ve kalbimiz oruçla yenilenir. Bedenimiz oruçla sıhhat bulur. Kişiliğimiz oruçla mayalanır. Nefsimiz oruçla terbiye olur. Ruhumuz oruçla temizlenir. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurur: “Kim inanarak ve karşılığını yalnızca Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.”1

Kıymetli Müslümanlar!

Ramazan, varlık âlemine eşsiz bir ufuk sunan Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ve en çok okunduğu aydır. O Kur’an ki hayat ışığımız, gören gözümüz, çalışan kalbimizdir. Kur’an insana şifa, toplumlara şifa, medeniyetlere şifadır. O halde, Kur’an’la şifa bulalım. Yuvalarımızı ve gönüllerimizi Kur’an’la buluşturalım. Rabbimizin kelamını özenle okumaya, anlamaya ve yaşamaya çalışalım. Mukabelelerimizle Peygamberimizin sünnetini ihya edelim. İhya edelim ki Kur’an ruhumuza işlesin, Kur’an’ın aydınlığı yüzümüzü kaplasın.

Değerli Müminler!

Ramazan, dinimizin direği olan namazla huzur bulduğumuz aydır. Öyleyse zikrimizi, şükrümüzü, tefekkürümüzü, dua ve niyazımızı namazla artıralım. Her türlü kötülükten, hayâsızlık ve fenalıktan namazla korunalım. Yorulan ruhlarımızı, teravihle sükûnete erdirelim.

Aziz Müslümanlar!

Ramazan, yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Geliniz, infak ve sadakamızla, hayır ve hasenatımızla malımızı bereketlendirelim. Zekât ve fitremizle kardeşlerimizin derdine derman olalım. Hüzünlerini dindirip sevinçlerini çoğaltalım.

Yüce Rabbim hepimize Kur’an’la, oruçla ve namazla dirilmeyi nasip eylesin. Hutbemi Cenâb-ı Hakkın şu emriyle bitiriyorum: “Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” 2

---

1 Buhârî, Îmân, 28.

2 Hac, 22/77.

Cuma Hutbesi İndir

PDF İNDİR >>>

WORD İNDİR >>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (7)
Nesih erdem 4 ay önce
Allahu teala mubarek ramazan ayın hürmetine sağlık ve huzur ihsan eylesin ümmet-i muhammed yardım eylesin
Mehmet Fatih 4 ay önce
Cümleten hayırlı Cuma’lar . Bilindiği üzere teravih yok fakat yatsı namazını camide kılamıyor muyuz? Bilgisi olan cevaplarsa şimdiden Allah razı olsun.
Nesih 4 ay önce
Allahu teala mubarek ramazan ayın hürmetine sağlık ve huzur ihsan eylesin ümmet-i muhammed yardım eylesin
Rahim kaya 4 ay önce
Rabbim ramazan ayını Rabbimin istediği şekilde yaşayabilmeyi tüm insanlığa nasip etsin inşAllah
Seddal bugdaycı 4 ay önce
Aminn
Musa Acar 4 ay önce
Hayırlı ramazanlar
MUSA GÜVEN 4 ay önce
Hayırlı Akşamlar ve Hayırlı İftarlar Dilerim Bütün İslam Alemine