banner268

banner250

27 Ağustos 2021 - Cuma Hutbesi

banner265

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 27 Ağustos 2021 tarihli ve "Allah’ın Yardım Ettiğine Mağlubiyet Yoktur" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

Diyanet Hutbeler 26.08.2021, 12:53
27 Ağustos 2021 - Cuma Hutbesi
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 27 Ağustos 2021 tarihli ve "Allah’ın Yardım Ettiğine Mağlubiyet Yoktur" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

Tarih: 27.08.2021

ALLAH’IN YARDIM ETTİĞİNE MAĞLUBİYET YOKTUR

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Allah size yardım ederse artık sizi yenecek hiçbir kimse yoktur; eğer sizi yardımsız bırakırsa O’ndan sonra size kim yardım edebilir? Müminler yalnız Allah’a güvensinler.”[1]

Okuduğum hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor:  “Allah’tan başka ilâh yoktur, O’nun ortağı da yoktur. Mülk ve hamd O’na aittir. O her şeye kâdirdir. Güç ve kuvvete ancak Allah’ın yardımı ile erişilir.”[2]

Aziz Müminler!

Henüz Hz. Ömer’in hilafet yıllarıydı. Cenâb-ı Hakk’ın yardımı, İyâz b. Ganem komutasındaki sahabe-i kiram efendilerimizin cesaret ve fedakârlığıyla Diyarbakır fethedilmiş, Anadolu’muzun kapıları İslam’a açılmıştı. Yine böyle bir Ağustos günü Malazgirt zaferiyle Anadolu, İslam’ın ve Müslümanların ebedi yurdu oldu. O günden bugüne şehit kanlarıyla sulanmış bu mukaddes topraklar, hak ve hakikatin, güven ve cesaretin, huzur ve barışın sembolü, zalimin hasmı, mazlumun umudu oldu.

Kıymetli Müslümanlar!

Şanlı tarihimiz şahittir ki ecdadımızın gayesi, kuru bir kavga, basit bir cihangirlik davası değildir. Cennetmekân ecdadımız “ya muzaffer olur gayeme ulaşırım; ya da şehit olur cennete girerim” düşüncesiyle sefere çıkmıştır. Allah! Allah! nidalarıyla, biraz sonra öleceğini bile bile ve en ufak bir tereddüt göstermeden vatanını müdafaa etmiştir. İ’lâ-yi kelimetullah yani Allah’ın sözünü yüceltmek, adalet ve merhameti bütün cihana hâkim kılmak için zaferden zafere koşmuştur. İçinde bulunduğumuz Ağustos ayındaki nice zaferlere bizi ulaştıran, işte bu ruhtur. Malazgirt’te, Mohaç’ta, Sakarya’da, Büyük Taarruz’da, bütün terör örgütleriyle ve şer güçleriyle mücadelemizde hep aynı ruh vardır.

Değerli Müminler!

Bugün bize düşen, bu ruhu diri tutmak, yaşatmak ve yüceltmektir. Birliğimizden, beraberliğimizden ve kardeşliğimizden ödün vermemektir. Bizi biz yapan, bizi millet yapan değerlerin etrafında sımsıkı kenetlenmektir. Unutmayalım ki Allah Teâlâ’nın yardım ettiğine galip gelecek hiçbir güç yoktur. 

Bu vesileyle Hz. Âdem (a.s)’dan günümüze kadar i’lâ-yi kelimetullah aşkıyla yanıp tutuşan, mukaddesat uğruna canını feda eden aziz şehitlerimize ve Hakk’a yürüyen kahraman gazilerimize Yüce Rabbimden rahmet diliyorum.


[1] Âl-i İmrân, 3/160.

[2] Müslim, Mesâcid, 139.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (4)
Mustafa Ak 5 ay önce
Son parağrafta Gazileri de öldürüp … rahmet diliyorsunuz…Allah rızası için bira düşünerek hutbeyi yazın..
Hakan Kiper 5 ay önce
Sultan Alparslan ve Gazi'nin isimlerinin kullanılması yasak mı?
Firdevs Bor 5 ay önce
Cuma hutbesi çok güzel,Allah razı olsun, halkın dini,milli beraberliğe ihtiyacının çok yüksek olduğu bu zaman diliminde çok güzel bir konuya temas ettiğiniz için teşekkürler
Bülent Yorulmaz 5 ay önce
Hayırlı Cumalar.