banner250

banner246

Üniversiteli gençler sordu Başkan Erbaş cevapladı

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü ve il buluşmaları kapsamında Kahramanmaraş’ta bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sütçü İmam Üniversitesi kampüsünde açılan Diyanet Gençlik Merkezi’nde üniversiteli gençlerle bir araya geldi.

Diyanet Haber 08.02.2020, 11:58
Üniversiteli gençler sordu Başkan Erbaş cevapladı
© Diyanet Haber

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü ve il buluşmaları kapsamında Kahramanmaraş’a gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sütçü İmam Üniversitesi kampüsünde hizmet veren Diyanet Gençlik Merkezi’nde üniversiteli gençlerle sohbet etti, sorularını yanıtladı.

Bir öğrencinin üniversite eğitimi sonrası iş bulma sorusu üzerine “ilmin iş bulmak için yapılmaması gerektiğini” ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şunları kaydetti:

“İlim iş bulmak için yapılmaz ama hayatın da bir gerçeği var, okulu bitirdikten sonra herkes bir iş bulmanın peşine düşüyor. Diyanet İşleri Başkanlığında binlerce Kur'an kursu öğreticisine, imama, müezzine, vaize ve müftüye, Milli Eğitim Bakanlığının tüm okullarında da binlerce öğretmene ihtiyaç var. Bu ihtiyaç sürekli doluyor boşalıyor, emekli olanlar oluyor. Ben imam hatip lisesinde okurken içimde şöyle bir duygu vardı; ‘Okula yeni başladım, bitirinceye kadar bütün kadrolar dolar, boş kadro kalmaz.’ diye düşünüyordum. Kırk sene olmuş yani kırk senedir nüfus artıyor, yeni camiler, okullar yapılıyor, dolayısıyla bu ihtiyaç her zaman var. İlahiyat fakültesi için sordunuz diye söylüyorum, iş bulma imkânı daha fazla olduğu için şimdi liselerden de öğrenciler ilahiyat fakültelerini tercih etmeye başladılar. Bir endişeniz olmasın er geç bir yerde bir görev nasip olur, siz yeter ki kendinizi iyi yetiştirin.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?