banner103

Türkiye Diyanet Vakfı rekor kırdı

Türkiye Diyanet Vakfı 2019 yılı vekaletle kurban organizasyonunda 6 bin 500 kişilik gönüllü ve görevlisiyle 149 ülkede milyonlarca aileye ulaştı.

Diyanet Haber 15.08.2019, 13:07
Türkiye Diyanet Vakfı rekor kırdı
© Diyanet Haber
banner197

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, vakfın 2019 yılı vekaletle kurban organizasyonu çalışmaları hakkında Diyanet Haber'e değerlendirmelerde bulundu.

- Milletimizin 453 bin 560 hisse kurban emanetleri ihtiyaç sahiplerine ulaştı

Polat şunları ifade etti: Yarım asra yakın süredir gerçekleştirdiği faaliyetlerle milletimizin iyilik temsilcisi olan Türkiye Diyanet Vakfı olarak Diyanet İşleri Başkanlığımız ile birlikte “Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş” sloganıyla yürüttüğümüz 2019 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim programı kapsamında yurt içi ve yurt dışında toplam 453 bin 560 hisse kurbanı keserek ihtiyaç sahiplerine dağıttık.

Tarih boyunca hep mazlumun yanında yer alan milletimiz, bugün de mazlumun, mağdurun, muhtacın yanında yer almaya devam ediyor. Kurulduğu günden beri milletimizin sarsılmaz güvenine mazhar olan Türkiye Diyanet Vakfı, bu yılda vatandaşlarımızın büyük teveccühüyle dünyanın dört bir yanına milletimizin iyilik elini götürdü.

Vefakar milletimizin vekalet verdiği kurbanlar ülkemizin dört bir yanında 424 kesim noktasında, yurt dışında ise 149 ülkenin 423 bölgesinde, 6500 kişilik görevli ve gönüllülerimizin nezaretinde, vekalet sahiplerinin isimleri tek tek okunmak suretiyle İslami usullere uygun bir şekilde kesildi. Büyük bir titizlikle paketlenerek dağıtıma hazır hale getirilen kurban etlerini, dualarında Türkiye olan, yolumuzu umutla bekleyen mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu vesileyle Kurban Bayramı sevincini sadece ülkemizde değil, mazlum ve mağdur coğrafyalara da taşıdık. Yeryüzündeki bütün kardeşlerimizi birbirine yakınlaştıran Kurban ibadeti sayesinde Yemen’den Bangladeş’e, Moğolistan’dan Guyana’ya, bu yıl ilk özgür bayramlarını kutlayan Bangsamoro gibi adını bile duymadığımız ülkelerde hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize hayırsever halkımızın yardım elini uzattık.

Vekalet alınmasından kesilip dağıtılmasına kadar her aşamasını büyük bir hassasiyetle takip ettiğimiz kurbanları, ülkemizde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına, yurt dışında ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu bölgelerdeki başta yetim, öksüz, dul, mazlum, mağdur ve muhtaç kardeşlerimiz olmak üzere yaklaşık 19 milyon kişiye ulaştırdık.

Necip Milletimizin bizlere emanet ettiği kurban vekaletleriyle Kurban Bayramı dünyanın neresinde olursa olsun Müslümanlar için daha anlamlı bir hale gelmiş oluyor. Geçen sene 17 milyon Müslümanın sofrasına bu kurban etinden ulaştırmıştık bu sene 2 milyon kadar daha Müslüman kardeşimize hayırseverlerimizin kurban hisselerini ulaştırmayı Cenab-ı Hakk bizlere nasip eyledi.  

27 yıldır devam eden kurban organizasyonumuzda her geçen sene halkımızın bizlere olan güveninin arttığına şahit olduk. Kurban vekalet sayılarında 2015 yılında yüzde 29, 2016 yılında yüzde 30, 2017 yılında yüzde 5 artış gerçekleşmişken, 2018 yılında 430 bin 8 hisse ile yüzde 76’lık artış yaşanmış, 2019 yılında ise 453 bin 560 hisseye ulaşılarak yaklaşık yüzde 4’lük bir artış sağlanmıştır. Vakfımız 1993 yılından bugüne kadar hayırseverlerimizin vekalet verdiği toplam 2.244.726 hisse kurbanı keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmıştır.

Vekaletlerini Vakfımıza veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kurbanını Togo’da, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop’un kurbanını Kilis’te, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun kurbanını Van’da ve Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş’ın kurbanını Fildişi Sahili’nde gönüllülerimiz ve çalışanlarımızın kontrolünde kestik.

Ayrıca, Trabzon’da şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül ve tüm şehitlerimiz adına Togo’da kendi kaynaklarımızdan kurban keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

Vekâletle kurban organizasyonuna kendi kurbanlarını da bağışlayan ve her türlü desteği veren; Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımıza, muhterem Diyanet İşleri Başkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize, sanatçılarımıza, sporcularımıza, Diyanet teşkilatımızın fedakar mensuplarına, yurt dışında ülkemizi en güzel şekilde temsil eden görevli ve gönüllülerimize, hayırsever milletimizin her ferdine sonsuz şükranlarımı arz ediyorum.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (10)
Recep Balaban 10 ay önce
Dünyada aç tek bir insan kalmayıncaya kadar İyiliğe devam. 2019 Vekaletle Kur ban Organizasyonunda emeği geçen Başkanlık personelimizden ve hayırsever Milletimizden Allah razı olsun.
Hacı Kahraman 10 ay önce
Benim Kurbanım da Vakfımız marifetiyle Kenyalı muhtaçların kursaklarında girdi inşAllah! Vesile olanlardan Allah razı olsun. Bundan sonra Allah bana ömür verdiği kadar kurbanımı muhtaçlara vereceğim tabii ki Diyanet Vakfımızın marifetiyle..
Vehbi demirci 10 ay önce
Mesajınız ilgili birime iletilmiştir. Telefon numaranızı paylaşırsanız irtibatlandıralım inşaAllah. Kolay gelsin.
Mustafa Akıncı 10 ay önce
Bu işte en çok emeği geçen din görevlileri ve müftülük personelidir.ama bir çok personelimiz görev hayatında bir defa olsun umreye bile gidememiştir.RABBiM huzurunda bizleri cemalini görenlerden eylesin inşAllah
Kerim tohumu 11 ay önce
6500 kisimi peki ya kurbankarı toplayan görevliler bence bu gorevlilersebep sonuçtan bahsedilmis
Mehmet 11 ay önce
Allah kabul etsin bende ilk defa kurbanımı vakfa bağışladım artık her yıl öyle yapamak istiyorum inş
Güldane KILINÇ 11 ay önce
Hepinizden Allah razı olsun!Benim de Diyanet teşkilatına Kurbanımı verdim.Allah kabul etsin!İyi ki varsınız!
Necmettin ASLAN 11 ay önce
Elhamdülillah
Rabbim kabul eylesin.
Emegi geçenlerden Rabbim razı olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın