banner103

Toplumun yükselmesi için Kur'an eğitimi şarttır

Gaziantep’te katıldığı “35. Hoşgör Hafızlık Merasimi”nde konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, “İmanlı ve şuurlu bir nesil yetiştirmenin yolu şüphesiz Kur'an eğitiminden ve onu yaşamaktan geçmektedir.” ifadesini kullandı.

Diyanet Haber 02.09.2019, 10:20
Toplumun yükselmesi için Kur'an eğitimi şarttır
© AA
banner197

Prof. Dr. Muslu: İmanlı ve şuurlu nesil yetiştirmenin yolu Kur'an'dan geçmektedir

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Gaziantep Müftülüğü ile Hoşgör Fatih İlim Araştırma Vakfı iş birliğinde Hayriye Büyükekşi Camii'nde düzenlenen “35. Hoşgör Hafızlık Merasimine katıldı.

Burada bir konuşma yapan Prof. Dr. Muslu, hafızlığın İslam alemi için çok önemli olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Ahlaklı, güvenilir, idealleri olan ve sorumluluk sahibi bireylerin yetişmesi için sağlıklı bir din eğitimi gerekir”

“İmanlı ve şuurlu bir nesil yetiştirmenin yolu şüphesiz Kur'an eğitiminden ve onu yaşamaktan geçmektedir. Bu çerçevede ahlaklı, güvenilir, idealleri olan ve sorumluluk sahibi bireylerin yetişmesi için sağlıklı bir din eğitimi verilmesi gerektiği yadsınamaz gerçektir. Toplumun yükselmesi, ülkemizin madden ve manen kalkınması, Kur'an'la bütünleşmiş ve Peygamber Efendimiz'in ahlakını kuşanmış nesillerin yetişmesine bağlıdır. Böyle bir anlayışın filizlenmesi, ülkemizin ve dünyanın daha güvenli ve mamur hale gelmesini de temin edecektir. Hafızlık bu anlamda büyük bir nimet ve berekettir.

Hafızın annesi, babası, ailesi, köyü, mahallesi, kısacası yaşadığı çevre de bu bereketten nasiplenir. Çünkü hafız, Allah'ın kitabı için kendisini seçtiği ve emanetini yüklediği özel bir insandır. Dolayısıyla onlara yakışan insanın yaratılış gayesine, Kur'an'ın gönderiliş hikmetine uygun bir idealin peşinde koşmalarıdır.”

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından dualarla tamamlanan programda, 85 hafıza başarı belgesi takdim edildi.

Programa Gaziantep Müftüsü Ahmet Çelik, Kahramanmaraş Müftüsü Celal Sürgeç, Şanlıurfa Müftüsü Mehmet Taştan, Adıyaman Müftüsü Mehmet Taşçı ile vatandaşlar ve hafızların aileleri katıldı.

Kaynak: AA
Yorumlar (5)
Canımız hafızlara feda olsun 10 ay önce
Hafızlık enyüksek üniversite diplamasıdır dünyada hiçbir kitap baştan sona ezberlenmemiştir kur andan başka Mevla sayılarını artırsın
Abdullah YILMAZ 10 ay önce
Gayemiz, Kur'an'ın tilavet edilmesi, anlaşılması ve hayatımıza uygulanması olmalıdır. Din görevlisinin dışındaki kişilerin hafız olmazı zaruri değildir. Fakat manasını anlamaları zorunludur.
İhsan ARMAN 10 ay önce
Lütfen hiçbir şey lafta kalmasın.
Yürekten tşkkrlr.
Emrah karataş 10 ay önce
Çok doğru İslam ve kuran sız sistemler hep çöker
İmam 10 ay önce
Başarılarının devamını dileriz