banner331

banner319

TDV, DSİ, TİKA ve STK'lar Afrika'da insanları suyla buluşturdu

Tarım ve Orman Bakanlığından edinilen bilgilere göre, DSİ, Türkiye'nin su yatırımlarındaki bilgi birikimi ve tecrübesini Afrika ülkelerine taşıyarak, burada çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. 

Diğer Haberler 28.07.2019, 02:30
TDV, DSİ, TİKA ve STK'lar Afrika'da insanları suyla buluşturdu
© AA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla DSİ ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA), Türkiye Diyanet Vakfı ile diğer sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarıyla bölgede çok sayıda kuyu açıldı. 

Su sıkıntısının çok ciddi boyutlara ulaştığı, binlerce insanın temiz suya ulaşamadığı, kişi başı su kullanımının dünya ortalamasının dörtte biri olduğu Afrika'da TDV, DSİ, TİKA ve STK'lar tarafından yürütülrn çalışmalarla, kıta ülkelerine içme ve kullanma suyu götürüldü. 

- Afrikalı mühendislere kuyu eğitimi 

Bu ülkelerde eğitim çalışmaları da yürütülürken, Somali'de 3, Sudan'da 3 ve Cibuti'de 1 olmak üzere toplam 7 eğitim amaçlı su kuyusu inşa edildi.

Tunuslu 10 uzman için Türkiye'de sondaj teknikleri ile yer altı ve yer üstü su kaynaklarının geliştirilmesi konularında eğitim düzenlenirken, 17 sondör, 12 şantiye şefi ve 7 makiniste de ülkelerinde eğitim verildi. 

- Su sondaj makineleri hibe edildi 

Gerçekleştirilen etüt ve jeoteknik çalışmaları kapsamında da Etiyopya'da 50 yerleşim yerinde jeofizik etüt çalışmaları yapılarak, su alınabilecek 30 yerleşim biriminde kuyu yeri tespit edildi. Söz konusu 30 kuyu DSİ kontrolünde TİKA tarafından ihale edilerek açtırılırken, 100 bin kişiye yetecek içme ve kullanma suyu temin edildi. Ülkenin Doğu Harar Bölgesi'nde 8 yerleşim yerine 9 kilometrelik isale hattı projesi yapılarak 3 bin 650 kişiye içme ve kullanma suyu sağladı.  

Yapılan çalışmalar kapsamında, Sudan, Cibuti, Nijer ve Moritanya'ya su sondaj makine ve ekipmanları ile su analiz cihazları hibe edilirken, Moritanya'da tam teşekküllü su analiz laboratuvarı kuruldu.

DSİ tarafından Türkiye ve Cibuti arasındaki mevcut dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve su alanında iş birliğinin geliştirmesi kapsamında Ambouli Dostluk Barajı da yapıldı. Baraj başkent Cibuti'yi taşkınlardan koruyacak ve içme suyu temini sağlayacak.

banner332
Yorumlar (0)