banner250

banner246

Şehit yakınları Beytullah'la buluştu

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl (2019) 602 şehit yakını ile gazi ve yakınını Beytullah'la buluşturdu.

Diyanet Haber 07.08.2019, 18:51
Şehit yakınları Beytullah'la buluştu
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı, terörle mücadele kapsamında çeşitli operasyonel görevlerde şehit düşen ve gazi olan 602 Mehmetçik ve polis yakınını bu yıl (2019) hac farizalarını yapmak üzere kutsal topraklara getirdi.

Arafat'a sayılı günler kala Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş şehit yakınları ve gazilerle buluştu. Mekke'de gerçekleşen buluşmada şehit yakınlarının vatan savunması için gösterdikleri kararlılık ve sabır duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu.

Başkan Erbaş, şehitliğin önemine vurgu yaparak Âli İmrân 169. ayetini okudu ve "Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayın, bilakis onlar diridirler ve Rableri katında rızıklandırılırlar” şeklinde anlamı üzerinde durdu. Erbaş "İnsanın rızıklandırılması için diri olması gerekiyor. Kur’an’da Rabbimizin buyurduğu bir şeye imanımızın tam olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla şehitlerimizin de diri olduğuna ve bizi cennette beklediklerine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Erbaş konuşmasının devamında "Peygamber Efendimiz şehitliğin önemine binaen şöyle buyuruyor; 'İçimden öyle geçiyor ki Allah yolunda şehit olsam, dirilsem, tekrar şehit olsam, dirilsem, tekrar şehit olsam.' 3-4 defa bunu tekrarlıyor. Cenabıhak, sizlere hayırlı uzun ömürler nasip eylesin. Bizim vatanımızın her karış toprağı asırlardır şehit kanlarıyla yoğrulmuştur. Bayrağımız, hilal ve yıldızın şehidin kanına yansımasıyla oluşmuştur. Bayrağımız da bize şehitliği hatırlatır. Biz şehitlerimizin peygamberlerle haşrolacaklarına inancımızı her zaman diri tutacağız." dedi.

Erbaş daha sonra şehit yakınlarını dinledi ve dua yaptı.

- 602 şehit yakını ile gazi ve yakını beytullahla buluştu

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan Diyanet Haber'e yaptığı açıklamada "2019 yılı için şehit yakını (eş, anne baba, bekar çocuk gazi ve gazi eşi kategorisinde 2019 yılında 602 vatandaşımızı hac ibadetlerini ifa etmek üzere kutsal belderlere getirdik. Şehitlerimiz ve gazilerimiz baş tacımızdır. Onlar canları pahasına bu cennet vatanı bize emanet etti. Şehitlerimizin ve gazilerimizin yakınları sabır abideleridir. Kendilerine bu fedakrlıklarından dolayı daima minnettarız." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?