banner250

banner255

Sadece hac yapmadılar! Bir de sadakayla taçlandırdılar

2019 yılı hac farizası için Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla kutsal topraklara gelen Avustralyalı Türk hacılar örnek bir davranışa imza attı.

Diyanet Haber 24.08.2019, 11:41
Sadece hac yapmadılar! Bir de sadakayla taçlandırdılar
© Diyanet Haber

- Kutsal Topraklarda Türk Hacılardan Örnek Davranış.

2019 yılı hac farizası için Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla kutsal topraklara gelen Avustralyalı Türk hacılar örnek bir davranışa imza attı.

Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanlığı’na bağlı yaklaşık 11 bin hacının konakladığı Şişe Bölgesindeki Safvetüşşurug otelinde kalan Avustralya kafilesi hacıları, hac farizasını yerine getirdikten sonra yaptıkları bağışla büyük bir hayrın kapısını açtı.

Kafile başkanı Serkan Şen’in teşvikleriyle önemli bir sadaka-i cariye gerçekleştiren hacılar, Türkiye Diyanet Vakfı Avustralya Şubesi aracılığıyla Nijerya’da bir su kuyusu açılması için kendi aralarında 30 bin Avustralya Doları toplayarak diğer kafilelere de örneklik teşkil edecek hayırlı bir yol açtı.

Hacılar kendi aralarında topladıkları 30 bin Avusturya dolarını düzenlenen bir programla Türkiye Diyanet Vakfı’na teslim etti.

Düzenlenen programa katılan Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Cavit Yıldız, Ekip Başkan Yardımcısı Hasan Canlı ve Şişe Bölge Sorumlusu Dr. Hayri Erenay ile Bölge Sorumlu Yardımcıları Abdulhakim ÖZ, Muhammed Değirmenci ve Av. Ertuğrul Coşkun, bağışta bulunan hacıları tebrik ederek Diyanet İşleri Başkanlığı adına teşekkürlerini iletti.

Şişe Bölge Sorumlusu Dr. Hayri Erenay, hacıların bu davranışı ile kutsal topraklarda herkesin yaptığı mutad hac ibadeti dışında ayrıca bir sadaka-i cariye de yapılabileceğinin canlı örnekliğini ortaya koyduklarını söyledi.

Ekip Başkanı Cavit Yıldız ise “Kutsal topraklarda adınızı hacı olarak yazdırdığınız gibi Afrika’da suya muhtaç Müslüman kardeşlerimiz için kuyu açtırarak da amel defterlerinize kıyamete kadar kapanmayacak bir sadaka-i cariye yazdırdınız” diyerek tebrik ve teşekkürlerini iletti.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (8)
Aysun koken 2 yıl önce
Bu gurubun içinde olmaktan büyük onur ve gurur duyuyurum. Başta hocamız olmak üzere tüm arkadaşlarımızdan Allah razı oldun.
Ayşe Kaptan 2 yıl önce
İyiki bunları duyuyoruz. Allah razı olsun. Bende ümre yapmak istıyorum. Nasip olsa da gitsem. Yıllardır gorevli gitmek istedim çıkmadı. Rabbim hepimizin hep hayra hicretini nsdip etsin.
Şerife güvendi 2 yıl önce
Çok beğendim bu eylemi çokta mutlu oldum dünyanın en güzel yerinde bu Salih davranış biz müslümanlara örnek olsun inşaAllah keşke kabemdeki birlik gibi dünyanın dört bir yanındaki zulme karşı durabilsek toplanabilsek.
Osman Özer. 2 yıl önce
Allah onlardan razı olsun. Aslında harem sadakası diye peygamberimizin tavsiyede bulunduğu sadaka vardır. Keşke anlatılsa da türklerde sadaka vermeye alışsalar. InşaAllah. Selam ve muhabbetler.
Alaattin hoca 2 yıl önce
Üstadım o mübarek yerlere gittiniz mi bilmiyorum ama Kabe ve Mescid-i Nebevi de en çok sadakayı Türk kardeşlerimizin verdiğine ben şahit oldum.
Ruveyda Kibaroğulları 2 yıl önce
Allah hac farizalarını kabul ve makbul eylesin.
Sadaka - i cariyeye vesile olan din kardeşlerimizden Allah razı olsun ve razı bulsun inşaAllah - u Rahman. İnşaAllah bu örnek davranışla örnek teşkil edersiniz.
Essalamü aleyküm.
Mustafa çelik 2 yıl önce
Hacı kardeşlerimize cansu gönülden teşekkür ediyor yaptıkları yüce Rabbim kabul eylesin.
Necmettin ASLAN 2 yıl önce
Allah kabul eylesin.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?