banner203

banner250

Öğrenciler ihtiyaç fazlası eşyalarıyla yetimleri sevindiriyor

"Fazlalığınız Sevinç Olsun" projesi kapsamında bir araya gelen başkentli öğrenciler, Hacı Bayram-ı Veli Derneği Hayır Çarşısı bünyesindeki Sevgi Atölyesi'nde, yetim çocuklar ve aileleri için ikinci el eşyaları yeniden kullanıma hazır hale getiriyor.

Diyanet Haber 10.04.2019, 10:05
Öğrenciler ihtiyaç fazlası eşyalarıyla yetimleri sevindiriyor
© AA

Hacı Bayram-ı Veli Yardımlaşma Derneğince iki ay önce bazı ilk ve ortaöğretim okullarında başlatılan proje kapsamında öğrenciler, "Sevgi Atölyesi" adı verilen odalarda kıyafetten, kırtasiye malzemesine, ayakkabıdan oyuncağa kadar tüm ikinci el eşyalarını kullanılabilir hale getirip, hem yaşam becerilerini geliştiriyor hem de yüzlerce yetim çocuk ve ailenin umudu oluyor.

Hacı Bayram-ı Veli Yardımlaşma Derneği Hayır Çarşısı Koordinatörü Perihan Nur Pazarcı, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, proje kapsamında öğrencilerin okullarda "hayır köşesi"nde biriktirdikleri eşyaları derneğe getirip ön elemesini yaptıktan sonra sınıflara ayırdığını belirtti.

Öğrencilerin bu çalışmayla hayatın vazgeçilmezi olan yaşam becerisini de öğrendiğine dikkati çeken Pazarcı, "Burada yardımlaşma duygusunu, ütü yapmayı, düğme dikmeyi, elbise katlamayı ve dolap düzeltmeyi öğreniyorlar. Yani hayatımızda gerekli olan yaşam becerilerini öğrenmiş oluyorlar." dedi.

Pazarcı, çorap ve iç çamaşırı hariç kullanabilir konumdaki bütün ikinci el kıyafetlerin "Dün Giydiğinizi Bugün Verebiliyorsanız Verin" sloganıyla toplandığını aktararak "Haftanın 5 günü her okulumuz birer gün geliyor burada hizmet veriyor. En güzeli 'Tüketme Üret Projesi', bu da ayrı bir sistemimiz. Mesela yıpranmış herhangi bir tişörtü atmak yerine onu farklı bir sisteme getirerek kullanabilir konuma getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Yetimleri kendi elleriyle giydiriyorlar

Hafta içi her gün 2 öğretmen öncülüğünde 15 kişilik öğrenci gruplarının atölyede çalıştığını anlatan Pazarcı, öğrencilerin kullanılabilir hale getirdiği kıyafetleri yetimlere kendi elleriyle giydirdiğini dile getirdi. 

Pazarcı şöyle devam etti:

"Ailelerden çok olumlu dönüşler alıyoruz. Evlerini süpürmeye başlayan, yemeklerini kendileri hazırlayan öğrencilerimiz varmış. Bu da bizim için artı bir duygu. Bu proje yaklaşık 2 aydır devam ediyor. 5 bin 250 kıyafet, oyuncak ve kırtasiye yardımı geldi, 168 aileye bin 800'ü takdim edildi. 24 Nisan'da bir hayır kermesi yapacağız. Bu kermesten gelen bütün gelirlerimizi de bize kayıtlı olan yetim ailelerimize harcayacağız. Bu konuda da halkımızın desteğini bekliyoruz."

Öğrencilerin hayat becerileri gelişiyor

Projeye destek veren öğrencilerden 10'uncu sınıf öğrencisi Beyza Gül Çavdar ise projenin kendisine birçok şey kazandırdığına işaret ederek "Anneme ev işlerinde zaten yardım ediyordum. Proje kendimi hem bu açıdan geliştirmemi hem de bir şeyleri paylaşmayı daha fazla öğrenmemi sağladı." dedi.

10'uncu sınıf öğrencisi Eren Demirci ise 'Sevgi Atölyesi' sayesinde hem kıyafetlerini ihtiyaç sahiplerine vererek mutlu olduğunu hem de bir evi idare etmeyi öğrendiğini söyledi.

Kaynak: AA
banner237
Yorumlar (2)
Alemdar Ertek sag 2 yıl önce
Yetimi sevindireni ALLAH seviyor dua buyrun
gerçek sevgi 2 yıl önce
جزاك الله خيرا كثيرا. Mevlâ Teâlâ Râzı olsun, sayılarınızı çoğaltsın. (Ãmîn)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?