banner250

banner246

Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı

Mısır'da mahkeme salonunda hayatını kaybeden ülkenin demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Türkiye genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Diyanet Haber 19.06.2019, 12:52
Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı

Ankara

Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı karar doğrultusunda Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesi nedeniyle yurt genelinde öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Bu kapsamda başkentte Hacı Bayram Camii'nde düzenlenen gıyabi cenaze namazına, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Ankara Valisi Vasif Şahin ile vatandaşlar katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, gıyabi cenaze namazını kıldırmasının ardından Mursi için dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Allah'ın nurunun kesinlikle tamamlanacağını, bunun için peygamberlerin, Allah dostlarının ve milletinin iradesini temsil eden yiğitler ile kahramanların mücadele ettiğini belirtti.

Bu mücadelede bazen cephede, bazen de ülkelerinin hapishaneleri ve mahkemelerinde şehit düşüldüğünü aktaran Erbaş, Uhud'da cephede şehit düşen Hz. Hamza'nın yolundan giden Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybettiğini ifade etti.

Erbaş, Mursi'ye Allah'tan rahmet dileyerek, "Rabbim onun yolunda nice gençlerin yetişmesini ve o gençleri yetiştirmeyi bizlere ve bütün Müslümanlara nasip eylesin." diye dua etti.

Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği yakınında toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ise ellerinde Rabia işareti ile "Darbeciler yenilecek, İslami hareket kazanacak" yazılı dövizler taşıdı.

Alana, "529 idam mahkumunun 312'sinin adı Muhammed. Hepimiz Muhammediz." yazılı pankart asıldı. 

Geniş güvenlik önlemleri alan polis ekipleri grubun bulunduğu alana girmek isteyenlere üzerlerini aradıktan sonra izin verdi. 

Öğlen namazını kılan grup, daha sonra Mursi için kılınacak gıyabi cenaze namazı için saf tuttu.

İstanbul

Mursi için Fatih Camii'nde de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Öğle namazının ardından caminin avlusundan toplanan gruba, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldırdı. 

Namazın ardından Mursi için dua edildi. Mursi'nin fotoğrafları ve yazılı pankartlar taşıyan gruptakiler çeşitli sloganlar attı.

Bağcılar Merkez Camii'nde gıyabi cenaze namazı

Mursi'nin vefatı nedeniyle Bağcılar Merkez Camii'nde de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Öğle namazının ardından Bağcılar Merkez Camii'nde kılınan gıyabi cenaze namazını, Merkez Cami Baş İmam Hatibi Neslibey Özkan kıldırdı. 

Gıyabi cenaze namazı için her yaştan ve kesimden vatandaş cami avlusunu doldurdu. 

Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazına Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İzmir

İzmir Konak Yalı Camii'nde kılınan öğlen namazının ardından 67 yaşında vefat eden Mursi için toplananlar gıyabi cenaze namazı kıldı.

İzmir Müftüsü Recep Şükrü Balkan'ın kıldırdığı namaza çeşitli sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Gıyabi cenaze namazına İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ile vatandaşlar katıldı.

Adana

Adana'da, öğle namazının ardından vatandaşlar Yeni Cami bahçesinde bir araya geldi.

İl Müftüsü Hasan Çınar, burada yaptığı konuşmada, ölümlerin en güzelinin şehitlik olduğunu söyledi.

Çınar, konuşmasının ardından Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

Namazın ardından Mursi'ye dua edildi.

Mersin

Mersin'de Merkez Akdeniz ilçesindeki Ulu Cami'de Mursi için cenaze namazını Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi kıldırdı.

Gıyabi cenaze namazına Mersin Valisi Ali İhsan Su ile vatandaşlar katıldı.

Uşak

Kent merkezindeki tarihi Ulu Cami'de öğle namazının ardından Muhammed Mursi için toplananlar gıyabi cenaze namazı kıldı. 

Uşak Müftüsü Kazım Güzel'in kıldırdığı namazın ardından vatandaşlar camiden ayrıldı. Cenaze törenine siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Manisa

Manisa'da da Mursi'nin gıyabında cenaze namazı kılındı. 

İl Müftüsü Sinan Cihan, öğle vakti Hatuniye Camii'nde toplanan vatandaşlara, dün mahkeme salonunda vefat eden Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldırdı. 

Namaza, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara ile siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Denizli

Muhammed Mursi için Denizli'de de gıyabi cenaze namazı kılındı. 

İl Müftüsü Mehmet Aşık, Delikliçınar Yeni Cami'de öğle namazını ardından mahkeme salonunda hayatını kaybeden Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldırdı. 

Namazın ardından cemaat hep birlikte Mursi için dua etti. 

Aydın

Muhammed Mursi'nin ölümünün ardından Aydın'da da gıyabi cenaze namazı kılındı. 

İl Müftüsü Ercan Aksu, Bey Camii'nde Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldırıldı.

Namazın ardından Muhammed Mursi için dua edildi.

Hatay

Hatay'da Ulu Cami'deki gıyabi cenaze namazı, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından kıldırıldı.

Camiye gelen bazı kadınlar ellerinde 'Kahrolsun İsrail, İşbirlikçi Amerika' yazılı dövizler taşıdı.

Osmaniye

Osmaniye'de de Muhammed Mursi için Enver-ül Hamit Camii'nde cenaze namazı öncesi bir konuşma yapan İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, Mısır'ın son seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin kafesler içinde şüpheli bir kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Kılınan namazın ve edilen duaların ardından kamu kurum temsilcileriyle sivil toplum örgütü üyeleri, ellerinde pankartlarla Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. 

Kadirli Merkez Hamidiye Camii'nde de Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı, dua edildi.

Sivas

Sivas'ta, tarihi Ulu Cami'de öğle namazının ardından Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül ve yüzlerce vatandaş gıyabi cenaze namazı için saf tuttu.

İl Müftüsü Yusuf Akkuş, yaptığı duanın ardından Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazını kıldırdı. 

Cami avlusunda üzerinde Muhammed Mursi'nin fotoğrafının da bulunduğu "Çocuklarımız bizim için 'onlar adamdı' diyecekler" yazılı pankart açıldı.

Nevşehir

Nevşehir'de, Mursi için Fişekçi Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Öğle namazının ardından kılınan gıyabi cenaze namazına Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, bazı kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı. 

İl Müftüsü Yakup Öztürk'ün kıldırdığı namazın ardından dua edildi. 

Kayseri

Kayseri'de Hunat Camii'nde öğle namazının ardından Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Cenaze namazına çok sayıda vatandaş katıldı. 

Çopuroğlu'nun konuşmasının ardından vatandaşlar Sisi, ABD ve İsrail aleyhinde slogan attı. 

Kırıkkale

Kırıkkale Nur Camii'nde öğle namazının ardından İl Müftüsü Şahin Yıldırım'ın kıldırdığı gıyabi cenaze namazına, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, il müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Niğde

Öğle namazı sonrası Muhammed Mursi için Fatih Sultan Mehmet Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılındı. 

İl Müftüsü Mehmet Sırrı Şık'ın kıldırdığı namaza çok sayıda vatandaş katıldı.

Yozgat

Yozgat'ta Çapanoğlu Büyük Camii'nde öğle vakti kılınan gıyabi cenaze namazını İl Müftüsü Salih Sezik kıldırdı. Namazın ardından Mursi için dua edildi. 

Gıyabi cenaze namazına Yozgat Valisi Kadir Çakır, Belediye Başkan Vekili Ahmet Topuz ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Kırşehir

Kırşehir'de, sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine Hoca Ahmet Yesevi Camii avlusunda toplanan yüzlerce vatandaş, Mısır'daki mevcut hükümeti kınayarak hayatını kaybeden Mursi için dua etti. 

Cenaze namazını İl Müftüsü Mehmet Yaman kıldırdı.

Gaziantep

Gaziantep'te, bazı sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine Ulu Cami avlusunda toplanan grup, öğle namazının ardından İl Müftüsü Ahmet Çelik tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazına katıldı.

Ardından grup adına açıklama yapan Yasin Virit, Mısır'da halkın özgür iradesine dünyanın gözü önünde darbe vurulduğunu söyledi.

İslahiye ilçesinde de Dervişiye Camii'nde öğle namazının ardından İlçe Müftüsü Ramazan Yıldırım tarafından gıyabi cenaze namazı kıldırıldı. Cenaze namazına, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Malatya

Malatya Müftüsü Veysel Işıldar, Hacı Yusuf Taş Camii'nde kılınan gıyabi cenaze namazı öncesi yaptığı konuşmada, Mısır halkının seçtiği, İslami hassasiyetleri olan önemli bir liderin haksızlıklara maruz kaldığını belirtti.

Mursi'nin yaşamından ibret alınması gerektiğini dile getiren Işıldar, "Allah, bize verdiği nimetlerin farkına varmayı nasip etsin. Aramıza fesat tohumları ekmek isteyenlere Rabb'im hiçbir zaman fırsat vermezin. Bunların farkına varmamız gerekiyor." diye konuştu.

Daha sonra Işıldar tarafından gıyabi cenaze namazı kıldırıldı. 

Şanlıurfa 

Şanlıurfa merkez, Siverek ve Ceylanpınar ilçelerinde de Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki Dergah Camii'nde, Vali Abdullah Erin, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş, öğle namazı kıldı.

İl Müftüsü Mehmet Taştan, burada yaptığı konuşmada, Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin iktiranın yaklaşık 6 yıl önce zorla sonlandırıldığını söyledi.

Daha sonra Taştan, Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

Adıyaman 

Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşçı, Ulu Cami'deki gıyabi cenaze namazı öncesinde, "Önemli olan Hakk'ın yanında olabilmektir. Allah yolunda yaşamak zorundayız. Muhammed Mursi, Hakk yolunda şehit olmuştur. Şehitler ölmez." ifadelerini kullandı.

Taşçı tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazına katılanlar, Mursi için dua etti.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş merkez Dulkadiroğlu ilçesindeki tarihi Ulu Cami'de, Vali Vahdettin Özkan, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, öğle namazı kıldı.

Daha sonra İl Müftüsü Celal Sürgeç, Mursi için gıyabi cenaze namazını kıldırdı. 

Kilis

Kilis İl Müftüsü Abdurrahman Şahin, Hacı Cümbüş Camisi avlusunda Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldırdı. Namaza, çok sayıda Suriyeli de katıldı.

Şahin, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Mursi için kent genelinde tüm camilerde selalar okunduğunu ve gıyabi cenaze namazı kılındığını söyledi.

Diyarbakır

Bingöl merkez Ulu Cami'de okunan selanın ardından İl Müftüsü Muharrem Genç tarafından cenaze namazı kıldırıldı.

Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından açıklama yapan Genç, Mursi'nin ani ölümünün İslam dünyasını üzdüğünü belirterek, "Bu dava ayaktadır. Muhammed Mursi şehit olur ama İslam dünyasında yüzlerce Muhammed Mursi yeniden yetişir." dedi. 

Elazığ

İzzetpaşa Camii'nde İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya tarafından Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldırıldı, dua okundu.

Namaza Vali Yardımcısı Mehmet Fevzi Dönmez, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Tarım ve Orman İl Müdürü Turhan Karahan, kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Şırnak

Yeni Mahalle'deki Geylani Camii'nde İl Müftü Yardımcısı Selahattin Özçelik tarafından Mursi için gıyabı cenaze namazı kıldırıldı, dua okundu.

Namaza Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Siirt

Abdülhakim Sancak Çarşı Camii'nde İl Müftüsü Ahmet Altıok tarafından Mursi için cenaze namazı kıldırıldı.

Altıok, namaz öncesi yaptığı konuşmada, Muhammed Mursi'nin İslam şehidi olduğunu belirterek, "Mursi bilgili bir devlet adamıydı. Diyordu ki, 'Çocuklarımız bizim için onlar adamdı diyecekler.' Evet o adamdı, adam gibi dik durdu. Rabb'imiz onu Peygamberimize komşu eylesin." diye konuştu.

Bursa

Bursa'da tarihi Ulu Cami'de öğle namazının ardından İl Müftüsü İzani Turan tarafından gıyabi cenaze namazı kıldırılarak Mursi için okunan hatimlerin duası yaptırıldı.

Namazdan önce katılımcılara seslenen Turan, Muhammed Mursi'nin sadece Mısır'ın cumhurbaşkanı olmadığını, aynı zamanda bir misyonun temsilcisi olduğunu söyledi.

Eskişehir

Eskişehir kent merkezindeki Reşadiye Camii'nde İl Müftüsü Bekir Gerek tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazına, Vali Yardımcısı İsmail Soykan, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Balıkesir

Balıkesir İl Müftüsü Ramazan Topcan tarafından Zağnos Paşa Camii'nde kıldırılan gıyabi cenaze namazına, kentteki bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ile vatandaşlar saf tuttu.

Kütahya

Kütahya'da tarihi Ulu Cami'de gıyabi cenaze namazını kıldıran İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, namaz önce yaptığı konuşmada, Muhammed Mursi’nin onurlu bir hayat yaşadığını vurguladı.

Bilecik

Bilecik'te, Kayıboyu Camii'nde Vali Bilal Şentürk, siyasi parti ve STK'ların temsilcileri ile vatandaşların katılımıyla gıyabi cenaze namazı kılındı.

Yalova

Yalova'da düzenlenen etkinliğe katılanlar, Merkez Camii'nde kılınan gıyabi cenaze namazında saf tuttu.

Gıyabi cenaze namazının ardından Mursi için dua edildi.

Erzurum

Erzurum'da tarihi Lalapaşa Camii önünde toplanan grup, öğle namazı sonrası İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazına katıldı.

Erzincan

Erzincan'da Cami Kebir Camii'nde bir araya gelen bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri, İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin ile gıyabi cenaze namazı kıldı.

Kars 

Kars'ta İl Müftüsü Yusuf Eviş, Evliya Camii'nde Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldırdı. 

Ağrı

Ağrı kent merkezi ile ilçelerindeki camilerde Mursi için gıyabi cenaze namazları kılındı. 

Iğdır

Iğdır'da Ulu Cami'deki gıyabi cenaze namazına katılan grup, Mursi için dua etti.

Namaza, Vali Enver Ünlü de katıldı.

Ardahan

Ardahan Merkez Camii'nde de Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Dua eden kalabalık, tekbirler getirerek dağıldı.

Giresun

Giresun Hacı Miktat Camii'nde, öğle vakti, İl Müftüsü Muhittin Oral tarafından kıldırılan cenaze namazına Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ve vatandaşlar katıldı.

Namazın ardından Mursi için dua edildi.

Rize

Rize Müftülüğünce Sahil Camii'nde öğleyin kılınan gıyabi cenaze namazına, Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Müftüsü İsmail Yalçın, müftü yardımcıları Naci Çakmakçı, Abdullah Köseoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Yalçın'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından Mursi ve şehitler için dua edildi. 

Ordu

Ordu'nun Altınordu ilçesindeki Aziziye Camii'nde, öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Mursi için dua edildi.

Gümüşhane

Gümüşhane Merkez Kemaliye Camii'nde kılınan cenaze namazına, Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Belediye Başkan Yardımcısı Hakkı Gündüz, kent protokolü ve vatandaşlar katıldı.

İl Müftüsü Osman Ayas, namaz öncesi yaptığı konuşmada, Mursi'nin mücadelesinin kendisine şefaatçi olmasını dileyerek dua etti.

Ayas'ın duasının ardından Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı, dua edildi.

Artvin

Artvin Müftü Vekili Numan Öztürk tarafından Merkez Camii'nde kılınan gıyabi cenaze namazına, Vali Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Selahattin Güven, daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazının ardından Mursi için dua edildi.

Trabzon

Trabzon İskenderpaşa Camii'nde öğle ezanı öncesi Mursi için sela okundu.

İl Müftüsü Osman Aydın, Mursi için saf tutan vatandaşlara gıyabi cenaze namazı kıldırdı. Namazın ardından dua edildi. 

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta da Muhammed Mursi'nin vefatı nedeniyle gıyabi cenaze namazı kılındı.

Malatya'da da sivil toplum kuruluşları tarafından, Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Antalya, Muğla, Isparta

Antalya, Muğla, Isparta ve ilçelerinde Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Antalya'da Muratpaşa Camii'nde öğlen vakti İl Müftüsü Osman Artan, Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldırdı. Cenaze namazına Antalya Valisi Münir Karaloğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Vatandaşlar tekbir getirerek "Kahrolsun Sisi, seninleyiz Mursi", "İhvana selam direnişe devam" ve "Katil Sisi hesap verecek" diye slogan attı. 

Alanya

Alanya ilçesinde Emine Özmüftüoğlu Camii bahçesinde Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı ve dua edildi. 

Muğla

Muğla'da da Muhammed Mursi'nin gıyabi cenaze namazını Menteşe İlçe Müftüsü Mustafa Aydın kıldırdı. Cenaze namazında STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş saf tuttu. 

Marmaris

Marmaris'te Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için öğle namazından önce sela verildi.

Tepe Mahallesi'ndeki İbrahim Ağa (Eski) Camii'nde Mursi için öğle namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı.

Marmaris Müftüsü Mehmet Yorulmaz'ın kıldırdığı namazının ardından Mursi için dua edildi. Müftü Yorulmaz, cenaze namazının ardından helallik istedi. İlçede tatil yapan bazı Ortadoğulu turistler de cenazede saf tuttu.

Bodrum

Bodrum ilçesinde ise Adliye Camii'nde Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Cami İmam Hatibi Sait Alpoğan'ın kıldırdığı namazın sonunda dua edildi.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (1)
, Adem Bayraktar 2 yıl önce
Diyanet İşleri başkanlığımız da teşekkür ediyoruz
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?