banner250

banner246

Müftü Sarıkaya: Vatandaşlarımız depremde zarar görmeyen camilerimizde konaklıyor

6,8 şiddetinde depremi yaşayan Elazığ’ın Müftüsü Yusuf Sarıkaya, o geceyi ve sonrasında İl Müftülüğü olarak yaptıkları çalışmaları Diyanet Haber’e anlattı.

Diyanet Haber 26.01.2020, 16:06
Müftü Sarıkaya: Vatandaşlarımız depremde zarar görmeyen camilerimizde konaklıyor
© Diyanet Haber

Depremin hemen ardından din görevlilerine cep telefonları üzerinden mesaj yoluyla ulaşarak vatandaşların yanında olmalarını istediklerini belirten Elazığ MüftüYusuf Sarıkaya Diyanet Habere yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Depremin ardından din görevlilerimize hemen talimat verdik. Sivil araçların caddelere çıkıp trafiği tıkamasına engel olun dedik. Ağır hasarlı camiler dışındaki tüm camilerimizi yeni bir talimata kadar açık bulundurun, vatandaşlar orada dilediği şekilde konaklayabilsin dedik. Ayrıca Belediye ile temas kurarak camilerde kalan vatandaşlarımızın yiyecek, içecek ihtiyaçlarını karşılamaları talimatında bulunduk.

Türkiye Diyanet Vakfımız ise camiler dışında daha büyük alanlarda hizmet vermeye başladı hemen. Battaniyeler dağıtıldı, kumanya şeklinde yemekler dağıtıldı. Tüm bunlar din görevlilerimizin Belediye ve Türkiye Diyanet Vakfı ile koordinesine bağlı olarak yapıldı.

Öte yandan Kur’an kursu hocalarımız ve kadın vaizlerimiz taziye evlerine giderek taziyelerde bulunuyor, depremzede vatandaşlarımızın ailelerine giderek manevi destek sağlıyor.

Camilerimizde çok fazla hasar olduğuna dair haberler almadık. Henüz köylerdeki camilerimizden tam olarak haber alamadık ama camilerimizde büyük derecede hasarlar olmadı. Ancak hasarlı olan bazı camilerimiz var. Mesela Çatalçeşme’deki camimiz hasarlı ve cemaati sokmuyoruz içine. Şekerci Ahmet Mescidi’miz hasarlı, cemaat gelemiyor. Yine bir mescidimiz daha hasarlı, cemaati sokmuyoruz içeri. Cemaatimiz bazen bu duruma tepki gösterse de onlara sizin can güvenliğiniz bizim için çok çok önemli diyoruz ve hasarlı olan camilere girmelerine izin vermiyoruz. Bazı camilerimizin alemlerinin uçtuğu, bazı camilerimizin minarelerinin hasar gördüğü yine bazı camilerimizde ciddi hasar olmamakla birlikte fayanslarının çatlayıp yere düştüğü, beton parçalarının düştüğü bilgileri elimizde var.”

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (7)
HIT 1 yıl önce
Rab'bimiz her türlü afetten muhafaza buyursun...
Devletimize Milletimize zeval vermesin...
HIT 1 yıl önce
Rab'bimiz her türlü afetten muhafaza buyursun...
Devletimize Milletimize zeval vermesin...
MEHMET AYKUT 1 yıl önce
İşte aranan tablo bu idi bir zamanlar böylesi durumlarda insanlar bir yardım bir moral bir dost bir sığınak arardıda günler sonra ancak yardım bir yetkili görebilirdik oda göstermelik olurdu.Ama şimdi öğlemi neredeeeen nereye Allaha şükür heryerde hazır ve nazır Deletimiz var Cumhur Başkanıyla Bakanlarıyla Diyanet Başkanıyla Müftüsüyle Hocasıyla Afadıyla Umkesiyle Jakıyla kısacası Kurumları seferber etmiş bir Devletimiz var Allah Devletimize zeval vermesin Elazığ-Malatya geçmis olsun Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allahtan rahmet yaralılara acil şifa enkaz altındaki kardeşlerimizinde sağsalim kurtulmalarını niyaz ediyorum.
İrfan Kılıç 1 yıl önce
Sevgili Hocamiz Yusuf Sarikaya ya Ve Tüm ElaziğHalkina Çok Büyük gecmis olsun Sizleri Tebrik ediyorum Büyük Türkiye Rabbim Ölenlere RAHMET yaralilara acil şifalar versin
Mürsel Şeker 1 yıl önce
Allah razı olsun sayın hocam
Ahmet 1 yıl önce
Bu depremler İslamiyetin şaha kalkışıdır. Rabbim bize bahşettiği nurunu tamamlayacaktır. Allah tüm kalbi temiz olan kardeşlerimize yardım eylesin
Melek faysal 1 yıl önce
İste Diyanet iste muftu helal olsun hocama ellerinden operim
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?