banner261

banner250

Medine'de 47 bin hacı adayına irşat yapıldı

Diyanet, 2019 Yılı Hac Organizasyonu ile hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan hacı adaylarına yönelik irşat programları düzenleniyor.                                                                                                                       

Diyanet Haber 31.07.2019, 21:37
Medine'de 47 bin hacı adayına irşat yapıldı

2019 yılı hac kurasında ismi çıkan ve kesin kayıt yaptıran 80 bin Türk hacı adayı, Arafat'ta vakfeye duracağı güne hazırlanıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac farizasını ifa etmek üzere kutsal topraklarda bulunan Türk hacı adaylarına yönelik vaaz ve irşat programları düzenliyor.

Medine Fetva ve İrşat Ekip Koordinatörü Mehmet Aşık, Diyanet Haber'e yaptığı açıklamada; "5 Temmuz 2019 tarihinden bugüne (30 Temmuz 2019) Diyanet ve acenteler vasıtasıyla Medine'ye gelen kafilelerden 134'ü Diyanet, 37'si acenta kafilesi olmak üzere bütün hacılara vaaz ve irşat programı düzenledik" dedi.

Aşık, irşat programlarını ağırlıklı olarak kafile bazında organize ettiklerini belirterek özellikle acentaların hacı sayılarının düşük olduğu gruplarında otel bazlı irşat programları düzenlediklerini ifade ederek "hacı sayısı az olan acentalarda hacıları bir otelde toplayarak irşat programları yaptık" dedi.

Hacı adaylarına yönelik vaaz ve irşat programlarında çeşitli konular üzerinde durulduğuna dikkati çeken Aşık, "Başkanlığımız tarafından hac öncesi Türkiye’de ve Medine'de yapılan toplantılarda alınan kararlar neticesinde, irşat programlarında özellikle Peygamber Efendimiz’in Medine dönemi ve Medine-i Münevvere'de ziyaret edilebilecek yerler hakkında bilgilerle, Peygamber Efendimizin huzurunda dikkat edilmesi gereken hususları işledik. Ayrıca hacı adaylarımıza bu mübarek mekânlarda kazanılan güzel huy ve davranışların bütün hayata yansıması gerektiğini, hac öncesi ve hac sonrası hayatta gözle görülür değişikliklerin olması ve bu kazanımların korunması gerektiğini anlattık. Bu itibarla aynı zamanda irşat programları kapsamında Mekke ve Hac'ca hazırlık konularını da detaylı bir şekilde işledik." dedi.

Aşık, ayrıca Medine'de hacı adaylarının sorularına da cevap verildiğini dile getirerek, "Burada görevli iki kurul uzmanı hocamızın telefon numarasını hacı adaylarımıza vererek her türlü sorularına cevap verdik. Hacılarımız daha çok ihram ve vekâletle hac konularında sorular sordular" değerlendirmesinde bulundu.

Medine Fetva ve İrşat Ekip Koordinatörü Mehmet Aşık, başta sağlık ekibi olmak üzere diğer ekiplere de hac hakkında bilgilendirme programları düzenlediklerini söyledi.

İrşat ekibi hakkında bilgiler de paylaşan Aşık, "Vaaz ve irşat ekibimiz Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri ve Kurul Uzmanları, İl Müftüleri, Başkanlık Müşaviri, Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi hocası ile ilahiyat fakültelerinde görev yapan öğretim üyelerinden oluşuyor." dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Vaiz 2 yıl önce
Vaizler de unutmayın...
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?