banner324

banner319

Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi dularla ebediyete uğurlandı

banner265

Din alimi Ustaosmanoğlu'nun cenazesi için gelenler, Fatih Camii'nin avlusunu doldurdu. Cenaze namazına, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katıldı.

Diyanet Haber 24.06.2022, 16:00
Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi dularla ebediyete uğurlandı

İstanbul'da böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında vefat eden din alimi Mahmut Ustaosmanoğlu, son yolculuğuna uğurlandı.

Ustaosmanoğlu'nun cenazesi, Beykoz Yavuz Selim Mahallesi'ndeki evinin önünde helallik alınmasının ardından, büyük bir konvoy eşliğinde Fatih Camii'ne götürüldü.

Ustaosmanoğlu'nun cenaze törenine yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bakanlar, siyasiler, sivil toplum kuruluşlarının temsicileri katıldı.

Ustaosmanoğlu'nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından, Mahmut Eren tezkiye konuşması yaptı.

Cenaze namazının ardın Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mahmut Ustaosmanoğlu için dua etti.

"İlim, irfan ve hikmet sahibi bir önderi ebediyete yolcu ediyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan da burada yaptığı konuşmada, bugün ilim irfan ve hikmet sahibi bir önderi, ebediyete yolcu ettiklerini söyledi.

1965- 1966 yıllarında Fatih İmam Hatip'te öğrenciyken cuma namazlarına geldiği İsmailağa Camii'nde Mahmut Ustaosmanoğlu'nu dinlediğini ve orada kendisiyle müşerref olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Zaman zaman Yavuz Selim Camisi'nde sohbetlerinde bulunurduk. Gerçekten bir ömür, bu ümmetin manevi mimarı olarak bulunmuş Hocaefendi Hazretlerinin şarktan garba uzayan bir mücadele... Bu mücadelede de farz, sünnet... Bunlardan asla zerre kadar tavizinin olmadığını biliyoruz. Son dönemlerinde tabii gerçekten çok çile çekti ve bu çilenin ardından bugün Hakk'a uğurluyoruz. Yaş 93 ama kendisini tanıdık, bildik ve bu imanıyla da biz, sevgili Habibi'ne komşu olacağına da inanıyoruz. Rabbim cümlemizi inşallah sevgili Habibi'yle inşallah komşu kılsın. Bizleri de hep birlikte haşrucem etsin."

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindekilerle Ustaosmanoğlu'nun tabutuna omuz verdi. Ustaosmanoğlu'nun cenazesi defnedilmek üzere Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'ne götürüldü.

banner276
Yorumlar (0)