banner250

banner246

Kadir gecesinin alametleri nelerdir?

İçinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesiyle ilgili bilinmesi gereken her şey.

Diyanet Haber 19.05.2020, 04:26
Kadir gecesinin alametleri nelerdir?

Kadir gecesi ne zaman? Kadir gecesi Ramazanın hangi günü? Kadir gecesi ne yapılmalı?

Kadir Gecesi Kur’an’ı Kerim'de Kadir Suresinde belirtildiği üzere, içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır.

Kur’an'ı Kerim, Ramazan ayında (Bakara, 2/185) ve bu gecede indirilmiştir (Kadr, 97/1). 

Kadir gecesinin Ramazan ayında olduğu kesindir. Ancak hangi güne tekabül ettiği konusunda çeşitli rivayetler vardır.

Zirr b. Hubeyş anlatıyor: “Ubey b. Ka’b’a; (r.a.) İbn Mes’ud’un, (r.a.) ‘Senenin bütün gecelerini ihya eden kimse kadir gecesine tesadüf edebilir.’ sözünü hatırlattığımda, bana şu cevabı verdi: ‘Kendisinden başka ilah olmayan Yüce Allah’a yemin olsun ki, kadir gecesi Ramazan ayındadır.

- Kadir Gecesi'nin alametleri nelerdir ve bu gecede neler yapmalıdır?

Kadir gecesi; Peygamber Efendimizin (s.a.s.) bize namaz kılmamızı emir buyurduğu gecedir.

O da Ramazan’ın 27. gününün gecesidir.

O gecenin alameti, o gecenin sabahında güneşin beyaz ve ışınları gözü almayacak şekilde doğmasıdır. (Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 179) 

Abdullah b. Ömer’den gelen bir rivayette Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kadir gecesini aramak isteyen 27. gecede arasın.” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, VIII, 426) buyurmuş, böylece 27. geceyi ibadet ve zikirle uyanık olarak geçirmemizi tavsiye etmiştir.

İnanarak ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır. İnanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya eden kimsenin de geçmiş günahları bağışlanır. (Buhârî, Fadlü leyleti’l-kadr, 1)

Bu gece her şeyden önce Allah'tan bol bol af ve mağfiret dilemek gerekir.

Kadir Gecesi, herkes için ömrü boyunca bilerek ya da bilmeyerek yaptığı günahlar için samimi bir kalple tövbe istiğfar etmek, bundan sonra da her türlü günahtan uzak kalmaya kesin şekilde karar vermek için çok iyi bir fırsat sunmaktadır.

Bunun için elbette önce haklarına girdiği kimseler varsa onlardan helallik almaya ve dargın olduğu kişiler varsa onlarla barışmaya çalışmak esastır.

Dinimizde bu geceye özel bir ibadet veya namaz şekli bulunmamakla birlikte, herkes teravih namazından sonra nafile olarak dilediği kadar namaz kılabilir.

Bu geceye şeref ve üstünlük veren şey Kur'an olduğuna göre, bu gecede manasını anlayarak ve hikmetlerini tefekkür ederek bol bol Kur'an okumak, yapılacak en güzel işlerin başında gelir.

banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?