banner297

banner319

Hafız profesör, 32 yıldır hatimle teravih namazı kıldırıyor

banner265

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İlahiyat Fakültesi Kıraat Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Fırat, Kayseri'nin tarihi iki camisinde 32 yıldır hatimle teravih namazı kıldırmanın gururunu yaşıyor.

Diyanet Haber 21.04.2022, 00:40

Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Beşgöze köyünde doğan Fırat, okumak için başka bir köyde imamlık yapan ağabeyi Mustafa'nın yanına gitti, burada 8 yaşındayken hafızlığını tamamladı.

Ağabeyi sayesinde kendini geliştiren ve zamanında gidemediği ilkokulu açık öğretimden tamamlayan Fırat, liseye kadar okul hayatını başarıyla sürdürdü. Daha sonra o dönem Yüksek İslam Enstitüsü olarak bilinen Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olan Fırat, tefsir alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra öğretim üyesi olarak görev yapmaya başladı.

1990 yılında dönemin müftüsü Necmettin Nursaçan'ın teklifi ile Hunat Camii'nde teravih namazı kıldırmaya başlayan Fırat, 32 yıldır Hunat ve Camii Kebir'de teravih namazlarını hatimle kıldırdı.

ERÜ İlahiyat Fakültesi Kıraat Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Fırat, AA muhabirine, böyle bir vazifenin tarifinin kelimelerle ifade edilemeyeceğini söyledi.

Hatimle teravih namazı kıldırmayı ömrü yettiği sürece devam ettireceğini vurgulayan Fırat, "Hunat Camii'nde 23 yıl kesintisiz hatimle teravih namazı kıldırdım. Camii Kebir'de de 9. yıl oluyor. Ancak 2 yıl pandemi nedeniyle ara vermiştik. Malum, Miladi ve Kameri takvimin gelişi bir değil dolayısıyla 1990'dan bu güne 32 yıl olsa da biz 34 ramazan yaşamış olduk. Dolayısıyla 23 yıl Hunat'ta 9 yıl Camii Kebir'de bu vazifeyi icra ediyoruz." dedi.

Fırat, soyundan gelen birinin bu vazifeyi ifa etmesi için torunu Muhammed'i de hafızlığa hazırladığını sözlerine ekledi.

banner276
Yorumlar (12)
Seyithan 1 ay önce
Çok duygulandım gibta ile izledim yerinde olmayı çok isterdim
Mahmut ŞAHİN 1 ay önce
Allah razı olsun hocam sizlerden.
Ne büyük bir lütuf.
Ahmet karsak 1 ay önce
MaşAllah
Murat Demir 1 ay önce
Değerli hocama Rabbim hayırlı ömürler versin başımızdan eksik etmesin inşAllah. Onu çok seviyoruz...
Adem Cüni 1 ay önce
Allah razı olsun hocamızdan Rabbım sayılarını artırsın
Ahmet Sönmez 1 ay önce
Allah ömrünüze Kur'an bereketi versin.Rabbim razı olduğu salih kullar arasında eylesin dareyn hayatında
ALİ KOÇAK 1 ay önce
MaşAllah hocamıza
Rabbım kabul eylesin.
Metin tolaman 1 ay önce
Rabbim okumuş olduğu kuran lar hürmetine onu cennetinde cemaliyle şerflendir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın