banner250

banner203

Gayrimüslimlerle ilgili o soru Diyanet'e soruldu. İşte cevabı

Toplumu dini konularda aydınlatma noktasında başarılı programlar yapan, televizyonların sevilen ekranı Diyanet Tv’de yayınlanan “Diyanet’e Soralım” programında çok tartışılan bir soruya cevap verildi.

Diyanet Haber 29.09.2019, 16:33
Gayrimüslimlerle ilgili o soru Diyanet'e soruldu. İşte cevabı
© Diyanet Haber

Gayrimüslimler cennete gidebilecek mi?

Hafta içi her akşam saat 20:00’de Diyanet TV ekranlarına gelen "Diyanet’e Soralım" programında bir seyirciden gelen “Gayrimüslimler cennete gidebilecek mi?” sorusuna cevap verildi.

Programa konuk olan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Rıfat Oral, seyirciden gelen “Gayrimüslimler cennete gidebilecek mi?” şeklindeki soruyu şöyle cevapladı.

Kur’an’a baktığımız zaman İslam'ın bir süreç olduğunu anlıyoruz. Yani Hz. Adem'den Hz. Muhammed Aleyhisselam'a kadar gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin dini İslam’dır. Bundan dolayı peygamberler diyor ki, “Ben müslümanlardan olmakla emrolundum.” Hatta Yakup Aleyhisselam ölüm yatağında çocuklarına Müslüman olmalarını, Müslümanca ölmelerini tavsiye ediyor. Ama bir süre sonra insanlar İslam’dan uzaklaşıyor, peygamberlerin sünnetlerinden uzaklaşıyor, Yahudileşiyor, Hristiyanlaşıyorlar. Yani kendilerine artık İslam ve Müslüman ismi koymuyorlar. İşte Allah Teala her seferinde bir peygamber gönderiyor. Son Peygamber Hz. Muhammed Aleyhisselam. Son defa İslam geldi ve son kitap Kur'an geldi. Artık önceki kitaplar ve önceki dinler bozulduğu için son kitap Allah'ın koruması altında. Son peygamberin sünneti, getirdiği sistem Allah'ın koruması altında. Şu anda orijinal bir şekilde, doğru bir şekilde Allah'a iman eden, ibadet eden, namaz kılan tek ümmet var yeryüzünde, İslam ümmeti.. Yani diğerlerinde bozulma, tahrif var, bu tahrifi kendileri de kabul ediyor. İncillerin 4 tane olması, Tevrat’ın baş tarafının, son tarafının bozulması, defalarca tahrif olması vesaire. Dolayısıyla her insan bulunduğu dönemdeki son peygambere inanmak zorunda. Çünkü son peygamber dini getiriyor. Artık ahir zaman Peygamberi dediğimiz en son Peygamber Hz. Muhammed Aleyhisselam gelmiş ve kendisinin gerçek peygamber olduğunu ispat etmiştir, Kur’an’ın Allah’ın kitabı olduğunu ispat etmiştir. Peygamberler içinde en başarılısı, tarihin kırılma noktası, tarih belki hiçbir dönemde böylesine kırılmamış, bu kadar değişmemiş. Müslümanlar bir anda bu kadar yeryüzüne hakim olmamış. Yani şu anda biz belki 200 yıldır sıkıntı içindeyiz. Ama önceden yeryüzünde Müslümanlar hakimdi. Şimdi, peki önceki ümmetler Kuran'a inanmasa da Hazreti peygambere inanmasa da cennete girebilir mi? Tabi bunun doğrusunu Allah bilir.

Ama biz Kuranı Kerim'den öğrendiğimize göre bütün ümmetler Hz. Peygambere ve Kur'an'a inanmalı. Kardeşimizin bahsettiği Bakara Suresi 62. ayeti aslında doğru okumak gerekir. Burada Allahü Teala Hazretleri iki gruba ayırıyor insanları. Bir iman edenler, iki Yahudi Hristiyan ve sabiilerden iman edip salih amel işleyenler.. Onlar da yeni peygambere inanmak zorundadır. "İşte onlar için korku yoktur, üzüntü yoktur diyor." Aslında bütün bunları Kur'an bütünlüğünde okumak gerekir. Bir başka ayette Bakara suresinde yine 136-137 ayeti kerimede Allahu Teala “Deyin ki, biz Allah’a inandık, bize indirilen Kur'an'a inandık, İbrahim'e, İsmail'e, Musa’ya ve bütün Peygamberlere inandık deyin.” ve şurası çok önemli “Bütün insanlar sizin gibi inanırlarsa hidayete ererler.” Şu anda model ümmet Muhammed Ümmetidir. Son peygamber gelmiştir, son kitap gelmiştir ve bütün insanlar Hazreti Peygambere inanmak zorunda hatta bir hadiste Allah Rasülü öyle diyor “Bugün Musa gelse bile bana inanmak zorunda.” çünkü en son Allah'ın son elçisi gelmiştir. Ötekilerin artık hükümleri nesh olmuştur.

Yeni peygamber geldiğinde önceki ümmetler biraz zor kabul etmişler, bu Hz. Musa'nın da başına gelmiş Hz. İsa'nın da ve en son Hz. Muhammed Aleyhisselam'ın da başına gelmiş. Ama bu peygamberler kendilerinin peygamber olduğunu ispat etmişler. Davranışlarıyla, hareketleriyle, konuşmalarıyla, tebliğleriyle, getirdikleri kitaplarla ve en sonunda Hz. Muhammed Aleyhisselam gelmiş. İncil'de de Faraklit diye bir daha sonra bir kişinin geleceğini ve Allah'ın ayetlerini okuyacağı belirtiliyor. Hz. İsa'dan sonra Rasulullah dışında böyle dünyaya hakim olan bir peygamber gelmemiş.

Cennete ancak Müslümanlar girer, Müslüman olabilmek için Allah'ın gönderdiği bütün Peygamberlere ve bütün kitaplara inanmak gerekir. Bizde de yine aynı bir kitaba bir peygambere inanmasak biz de Müslüman olamayız.

Haberin Videosu

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (2)
İbrahim arslan 9 ay önce
Facebookta bir habere bu konuda yorum yazdım,insanların bana demediği kalmadı.Gerçekten kıyamet yaklaştı.insanlar sapkınlıkta sınır tanımıyorlar. Yüce mevlam sonumuzu hayır EYLESİN AMİN...
İsmail Hakkı Saricaoğlu 2 yıl önce
Bu tür sorular kasıtlı soruluyor İlahı rehberimiz olan Kur'an ve Hadis ne diyorsa biz onu kabul ederiz
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?