banner250

banner246

Erbaş: Vatandaşlarımıza rehberlik edeceğiz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, katıldığı özel bir televizyon kanalının haber bülteninde cami ve mescitlerde tabure ve sandalyelerin, namaz kılınması için yapılan sabit oturakların ve oluşturulan özel mekanların kaldırılmasını içeren genelgeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Diyanet Haber 18.12.2019, 00:27
Erbaş: Vatandaşlarımıza rehberlik edeceğiz
© Diyanet Haber

Camilerde uyulması gereken bir takım kurallar olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Bu genelge ile camilerimizdeki o görüntülerin kısa bir zamanda ortadan kalkmasını ve nihai olarak sandalyesiz veya oturarak namaz kılamayan vatandaşlarımızın da ancak katlanır taburesini alarak cemaatin içinde saflardan herhangi birisinin içine karışarak bundan sonra namaz kılabileceğini genelgeyle karara bağladık” dedi.

“Vatandaşlarımıza rehberlik edeceğiz”

Başkan Erbaş, önümüzdeki Cumartesi günü başlayacak 37. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda da konunun ele alınacağını dile getirerek, “Konunun kararlı bir şekilde takip edilmesini ve il müftülerimiz, müftü yardımcılarımız, ilçe müftülerimizin rehberliğinde tüm imamlarımızın camilerimizde bu konuda vatandaşlarımıza gerekli rehberliği yapmaları hususunu toplantımızda gündeme taşıyacağız” diye konuştu.

Ayakta namaz kılmakta güçlük çeken vatandaşların namazlarını nasıl eda edeceklerini de anlatan Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Bir kişi kıyamı yapabiliyorsa yapacak. Eğer ayağa kalkıp kıyamını ve rükûsunu yapıp, secdesini yapamıyorsa, kıyamı ve rükûyü yapıp oturacak, sadece secdesini ima ile yapabilecek. Ayağa da kalkamıyorsa o zaman oturduğu yerden safların arasında ayaklarını uzatacak, kıyamı yapamadığı için rükûyu da secdeyi de ima ile yapacak. Yere oturup ayaklarını uzatarak ima ile namazını kılamıyorsa işte o zaman genelgede de ifade ettiğimiz gibi katlanır taburesini alacak, saflardan herhangi birisinin arasına oturacak ve taburesinin üzerinde ima ile namazını kılacak.”

Genelgenin 81 ille sınırlı olmadığını ifade eden Başkan Erbaş, “Yurt dışında yüz civarında ülkede hocamız var. Sadece Almanya'da bin 250 imamımız var. Fransa'da, Belçika'da, Hollanda'da, Amerika'da, Orta Asya'da, Balkanlar’da 2 binin üzerinde imamımız var. Onlara da bu genelgeyi ulaştırdık” şeklinde konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (3)
AHMET GARAN 2 yıl önce
Ahmet Mehmet diyerek başkalarına bakmak,Doktor söyledi diye bir düzen tutmak,kendine göre bahane bulmak, böyle de olur diyerek rahatına bakmak yerine; YATARAK' ta olsa kişi gücünün yettiği kadar ibadetini eda etmek zorundadır.CAMİİ'ye gidebilen ve NAMAZ kılan bir insan sevabından daha çok faydalanabilmek ve NAMAZ'IN şartlarını gücü ölçüsünde azami bir şekilde yerine getirmek zorundadır. Kiliselerdeki oturaklar, sralar ve masalar CAMİİ 'lere hiç yakışmıyor.
"ALLAH VAR, GAM YOK" , Çok isabetli bir karar.
Ali Çetinkaya (MUHTAR) 2 yıl önce
Çok teşekkür ederim Başkanım Çok doğru bir karar ama Din görevlilerinin bu konu üzerinde duracaklarını sanmıyorum Şunuda söylemeniz isterim ki din görevlisi şehri emin insan olarak cami dışındaki insanlarla diyaloğa geçip iman sahibi insanları camiye çekmek için uğraşması gerekir diye düşünüyorum
Cemil Bozlak 2 yıl önce
Herşeyi haber yapanlar (???) ortalığa fitne fesat yayanlarda tık yok. Hadi bunu da haber yapsınlar. Yapamazlar. Ya-Pa-Maz-Lar
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?