banner250

banner203

Erbaş: Toplumun en güvenilir ismi biz olmalıyız

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "İl Buluşmaları" kapsamında geldiği Kırklareli’de, din görevlileriyle bir araya geldi.

Diyanet Haber 03.04.2019, 15:42
Erbaş: Toplumun en güvenilir ismi biz olmalıyız

Kırklareli Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda din görevlilerine hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam'ı insanlara anlatmak vazifesinin Hz. Peygamber'in bir emaneti olarak din görevlisinin omuzlarında olduğunu ifade ederek din görevlisinin, kendisini din hizmetine adamış kişi olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, Hz. Peygamber'in İslam'ı anlatırken ve cehaletle mücadele ederken nasıl üstün bir gayret gösterdiyse bugün din görevlisinin de bu sorumluluğu yerine getirirken aynı gayretle yorulmak bilmeden çalışması gerektiğini belirtti.

Çocukların ve gençlerin sahih dini bilgi ile yetiştirilmesinin önemine değinen Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuklarla, gençlerle aramızdaki engelleri kaldırmamız gerekiyor"

“Çocuklarla, gençlerle aramızdaki engelleri kaldırmamız gerekiyor. Bu engelleri kaldırmanın yollarını, tuğlalarını biz döşüyoruz. İşte 4-6 yaş Kur’an kursları, ihtiyaç odaklı Kur’an kursları, haftanın her günü her yaş grubuna Kur’an eğitimi. Camilerimizi birer suffe haline getirelim.  Her camimiz bir mektep olsun, insanlarımızı dini konularda eğitelim.”

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke genelinde sürdürülen “Gençlere Değer Projesi”nin önemine dikkat çekerek, “Proje çerçevesinde her bir din görevlimiz, en az 10 gençle; sohbet, söyleşi, kitap günleri, yemekli toplantı, gezi programları, yarışmalar gibi dini, sportif, sanatsal etkinlikler düzenleyecektir. Bu bağlamda Mevlid-i Nebi Haftası, Camiler ve Din Görevlileri Haftası, ramazan ayı gibi özel gün ve haftaların değerlendirilmesine özen gösterilecektir.” ifadelerini kullandı.

Şehirlerin manevi gelişiminde din görevlisinin katkısının olması gerektiğinin altını çizen Başkan Erbaş, “Eğer biz şehrin manevi gelişimine damgamızı vuramıyorsak vazifemizi hakkıyla yerine getiremiyoruz demektir.” dedi.

“Toplumun en güvenilir ismi biz olmalıyız”

Medya organları kurarak veya farklı yöntemlerle, insanların dini duygularını istismar etmeye çalışanlara karşı din görevlilerine uyarılarda bulunan Prof. Dr. Erbaş, "televizyonlarda dua satıldığına" işaret ederek din görevlilerinin çocukları, gençleri ve toplumun tüm kesimlerini sahih dini bilgiyle donatarak bu istismarlara engel olmaları gerektiğini kaydetti.

Başkan Erbaş, din görevlisinin toplumda örnek bir insan olması gerektiğinin altını çizerek, “Bizim duruşumuz, yürümemiz, her davranışımız, hayatımız çocuklarımız ve gençlerimiz için bir örnek olmalı.  Toplumun en güvenilir ismi biz olmalıyız. Dini tebliğde, davette temsilimiz iyi olursa sözümüz daha geçerli, etkili ve tesirli olur.” diye konuştu.

Programa Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, Kırklareli İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve çok sayıda din görevlisi katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, din görevlileriyle buluşmasının ardından Kırklareli İl Müftülüğünü ziyaret ederek İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’tan, ilde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yorumlar (1)
Abdülkadir Aydın 2 yıl önce
Bismillah: EyvAllah...!
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?