banner250

banner246

Erbaş: Rabbimizin emaneti olan çevremize karşı duyarlı olalım

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bursa Ulu Camii’de irad ettiği cuma hutbesinde " İnsanoğlu çevresiyle dostça, adil ve insaflı bir ilişki kuramadı." dedi.

Diyanet Haber 04.10.2019, 14:03
Erbaş: Rabbimizin emaneti olan çevremize karşı duyarlı olalım

Bursa Ulu Camiide cuma hutbesi irad eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Medeniyetimizde bir ekmek kırıntısının dahi yere atılması hoş karşılanmazken, tonlarca gıdanın çöpe atılmasına daha ne kadar rıza göstereceğiz? Geri dönüşüm imkânı olan atıkları, umursamaz bir tavırla çöp tenekelerine daha ne kadar hapsedeceğiz?" dedi.

Erbaş, cuma namazında kent merkezindeki Ulu Camii'de verdiği hutbeye, "Allah göklerdeki ve yerdeki her şeyi kendi katından bir nimet olarak sizin hizmetinize vermiştir. Elbette bunda, düşünen bir toplum için deliller vardır. " ayetiyle başladı.

Başkan Erbaş, uma hutbesinde şunları kaydetti:

- Varlığa değer biçen Allah'tır

"Cenab-ı Hakk, mahlûkatı, anlamsız ve boş yere yaratmamış, 'Biz, yeri, göğü ve arasındakileri oyun olsun diye yaratmadık.' buyurmuştur. Kâinat, her zerresi ayrı bir anlam taşıyan, dengeli ve muhteşem bir bütündür. Hayat bulduğumuz bu dünyada her bir varlığın ayrı bir gayesi ve değeri vardır. Allah, kendi zatından uzak ve bağımsız bir evren var etmemiştir. Bütün varlıklar Allah'ı anlatır, O'nun mülküdür. Varlık âleminin kontrolü O'na aittir. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de Rabbimiz bu gerçeği şöyle ifade buyurmaktadır: 'Göklerde ve yerde bulunanlar, her şeyi ondan talep eder. O, her an yaratma halindedir. O halde, Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?’

- Çevremize karşı olan sorumluluğumuz, Rabbimizin eserine ve mülküne olan saygımızın gereğidir

"Allah'ın koyduğu kanunlara aykırı davranarak tabiata zarar vermek ise Cenab-ı Hakk'a karşı sorumluluğumuzu ihmal etmek, yerine getirmemek demektir. Bizler, bir dağa bile muhabbet nazarıyla bakan, 'Uhud bizi sever, biz de onu severiz.' buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz. 'Birinizin elinde bir fidan varken kıyamet kopuyor olsa bile derhal onu diksin.' buyuran sevgili Peygamberimizi rehber edinmeliyiz. Bütün hayvanların haklarını gözetmeleri hususunda ashabını sürekli uyaran Peygamberimizi her daim örnek almalıyız."

Bir taraftan tonlarca ekmeğin çöpe atıldığı, diğer taraftan açlık sebebiyle birçok insanın hayatını kaybettiği acı bir çağın yaşandığına dikkati çeken Erbaş, şöyle devam etti:

- İnsanoğlu çevresiyle dostça, adil ve insaflı bir ilişki kuramadı

"Ne yazık ki günümüzde dünyevi hırslarının esiri olan insanoğlu çevresiyle dostça, adil ve insaflı bir ilişki kuramadı. Bütün canlılara nefes kaynağı olan ormanları yaktı, karnımızı doyurduğumuz toprakları çölleştirdi, suya kandığımız nehirleri kirletti. Medeniyetimizde bir ekmek kırıntısının dahi yere atılması hoş karşılanmazken, tonlarca gıdanın çöpe atılmasına daha ne kadar rıza göstereceğiz? Geri dönüşüm imkânı olan atıkları, umursamaz bir tavırla çöp tenekelerine daha ne kadar hapsedeceğiz? Oysa çevremize sevgi ve şefkatle davrandığımız ölçüde bizler de huzur ve sağlık içinde yaşayacağız. Aksi halde zarar görecek olan sadece tabiat değil, bizatihi bizler olacağız, insanlık olacak. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de insanoğlu şöyle uyarılmaktadır: ‘İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu, böylece Allah, hata ve yanlışlarından vazgeçsinler diye işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bursa Ulu Camii’de irad ettiği hutbeyi şu tavsiyelerle sürdürdü:

“Bizler, engin bir merhamet sahibi olan Allah'ın yeryüzündeki halifeleriyiz. Halife olmak, sorumluluğun adıdır. Yeryüzünün efendisi değil, hizmetçisi, koruyucusu olmaktır. Halife olmak, yeryüzünü Allah'ın rızasına uygun bir şekilde kullanmaktır. İfsat etmemek, zarar vermemektir. O halde, yaratan ve yöneten Rabbimizin bizlere emaneti olan çevremize karşı duyarlı olalım. Gün gelip emanetin sahibi olan Rabb'imize hesap vereceğimizi aklımızdan hiçbir an çıkarmayalım. Yeryüzünün sadece insanların değil, bütün canlıların hayat alanı olduğunu bilerek yaşayalım."

“Camiler ve Din Görevlileri Haftası” münasebetiyle, 6 Ekim Pazar günü sabah namazından sonra bütün camilerde fidan dikimi gerçekleştirileceğini kaydeden Erbaş, vatandaşları aileleriyle birlikte fidan dikme etkinliğine davet ederek, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s.) şu Hadis-i Şerifi ile hutbeyi tamamladı:

“Yarın kıyametin kopacağını bilseniz dahi, elinizdeki fidanı dikiniz.”

Erbaş, hutbenin ardından cuma namazını kıldırdı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?